LA LIGA

Ρεάλ - Θέλτα 5-2: Πάρτι της βασίλισσας στην επιστροφή στο Μπερναμπέου, ντεμπούτο με γκολ για Καμαβινγκά

Ο Εντουάρντο Καμαβινγκά πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ, σε ματς κόντρα στην Θέλτα για την La Liga | 12 Σεπτεμβρίου 2021 @2021 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Ρεάλ συνδύασε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την επιστροφή της στο Μπερναμπέου μετά τις εργασίες ανακαίνισής του, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να επικρατεί με το εμφατικό 5-2 της Θέλτα και να σκαρφαλώνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η επιστροφή στο σπίτι της, το οποίο στερήθηκε τους προηγούμενους 18 μήνες λόγω έργων ανακαίνισης (χρησιμοποιούσε ως έδρα της σε όλες τις διοργανώσεις το προπονητικό κέντρο της στο Βαλδεμπέμπας), πήγε αρχικά να γίνει εφιάλτης για την Ρεάλ απέναντι στην Θέλτα, όμως στο φινάλε έγινε ονειρεμένη.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι έμειναν δύο φορές πίσω στο σκορ και βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καταιγιστικοί και πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ έφτασαν σε ένα εμφατικό 5-2 που τους έφερε να στρογγυλοκάθονται στην κορυφή της βαθμολογίας μετά από τις πρώτες 4 αγωνιστικές της La Liga.

Στο πρώτο ημίχρονο έλαμψε η Θέλτα καθώς βρήκε δύο γκολ στο Μπερναμπέου με τους Μίνα (4') και Τσέρβι (31'), όμως ο Καρίμ Μπενζεμά, που είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 24', παρέμεινε ζεστός και στο δεύτερο ημίχρονο και οδήγησε την Ρεάλ σε μεγάλη ανατροπή. Στο 46' έφερε το ματς στα ίσα γράφοντας το 2-2, με τον Βινίσιους να ολοκληρώνει την ανατροπή στο 54' και τα φώτα να πέφτουν πάνω στον Εντουάρντο Καμαβινγκά στη συνέχεια.

Χατ-τρικ Μπενζεμά, ντεμπούτο με γκολ για Καμαβινγκά

Ο Γάλλος νεαρός μέσος μπήκε αλλαγή στο 66' αντί του Αζάρ για να πραγματοποιήσει το ντεμπούτο του με την Ρεάλ μετά από την ηχηρή μεταγραφή του από την Ρεν στο φινάλε της καλοκαιρινής περιόδου και έξι λεπτά αργότερα βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για το 4-2, με τον Μπενζεμά να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο 87' όταν σκόραρε από την άσπρη βούλα, για να κάνει χατ-τρικ και να διαμορφώσει το θριαμβευτικό 5-2 της Ρεάλ.

Αξίζει να σημειωθεί πως με 5 γκολ και 4 ασίστ ο Μπενζεμά είναι πλέον ο δεύτερος παίκτης της Ρεάλ που συμμετέχει σε 9 γκολ στα πρώτα 4 ματς μίας σεζόν στην La Liga μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο (9 γκολ τη σεζόν 2014-15) ενώ ο Καμαβινγκά έγινε σε ηλικία 18 ετών και 306 ημερών ο δεύτερος νεότερος που σκοράρει στο ντεμπούτο του με την Ρεάλ στο πρωτάθλημα, μετά από τον Ροντρίγκο (είχε σκοράρει σε ηλικία 18 ετών και 259 ημερών, απέναντι στην Οσασούνα).

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Μιλιτάο, Νάτσο, Μιγκέλ (89' Μαρσέλο), Μόντριτς (79' Ασένσιο), Καζεμίρο, Βαλβέρδε, Αζάρ (66' Καμαβινγκά), Μπενζεμά, Βινίσιους (89' Ροντρίγκο)

ΘΕΛΤΑ: Ντιτούρο, Μάγιο, Αραούχο, Μουρίγιο (89' Άιντο), Γκαλάν, Τάπια (46' Μπελτράν), Μέντες (52' Σολάρι), Σουάρεθ, Τσέρβι (63' Νολίτο), Άσπας Μίνα (63' Γκαλιάρδο)