LA LIGA

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Σεβίλλη 2-1: Νίκη στο κόκκινο και προσπέραση στην Αθλέτικ

Οι παίκτες της Ρεάλ Σοσιεδάδ πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Ίντερ για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στη "Ρεάλε Αρένα", Σαν Σεμπαστιάν | Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/ALVARO BARRIENTOS/AP IMAGES

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ νίκησε τη Σεβίλλη που ντύθηκε στα κόκκινα και είχε δύο αποβολές, με συνέπεια να προσπεράσει την Αθλέτικ στην 5η θέση της La Liga.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ υπέταξε τη Σεβίλλη με 2-1 στο Σαν Σεμπαστιάν, σε παιχνίδι που είχε επεισοδιακό φινάλε και δύο αποβολές για τους Ανδαλουσιάνους στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προηγήθηκαν μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Άντερ Μπαρενετσέα εκτέλεση φάουλ από αριστρά κι η μπάλα χτύπησε στον Μάρκο Ντμίτροβιτς και κατέληξε στην εστία του. Ο Ουμάρ Σαντίκ στο 22' νίκησε κι αυτός τον Σέρβο τερματοφύλακα, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη των γηπεδούχων.

Η αντίδραση του Ντιέγκο Αλόνσο ήταν η είσοδος του Όλιβερ Τόρες στην ανάπαυλα, όμως ο Γιουσέφ εν Νεσιρί ήταν αυτός που έβαλε ξανά τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι, με κεφαλιά στο 60ό λεπτό, φτάνοντας τα τρία γκολ στα τελευταία πέντε παιχνίδια με τους Ανδαλουσιάνους.

Η πίεσή τους στα τελευταία λεπτά δεν καρποφόρησε. Αντιθέτως, στην προσπάθεια να αποτρέψει τετ α τετ για τη Ρεάλ Σοσιεδάδ, ο Σέρχιο Ράμος έκανε φάουλ στο όριο της περιοχής και δέχθηκε κόκκινη κάρτα. Ο Χεσούς Νάβας τον ακολούθησε στα αποδυτήρια επειδή είπε κάτι στον διαιτητή κι εν τέλει η Ρεάλ Σοσιεδάδ έφτασε στη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Αλαβές - Γρανάδα 3-1 (11' αυτ. Τορέντε, 38' Ρεμπάς, 55' Ομοροντιόν / 86' πέν. Ουζούνι)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Μπαρτσελόνα 1-1 (39' Λόπεθ / 82' αυτ. Λεζέν)
  • Βαλένθια - Θέλτα 0-0
  • Χετάφε - Αλμερία 2-1 (33' Γκρίνγουντ, 45' Μαγιοράλ / 7' Ραμαζανί)
  • Ατλέτικο - Μαγιόρκα 1-0 (64' Γκριεζμάν)
  • Βιγιαρεάλ - Οσασούνα 3-1 (57', 71', 80' Μοράλες / 78' Κατένα)
  • Ρεάλ Σοσισεδάδ - Σεβίλλη 2-1 (3' αυτ. Ντμίτροβιτς, 22' Σαντίκ / 60' Εν Νεσιρί)
  • 26/11 19:30 Κάντιθ - Ρεάλ
  • 26/11 22:00 Μπέτις - Λας Πάλμας
  • 27/11 22:00 Ζιρόνα - Αθλέτικ