ΙΣΠΑΝΙΑ

Ρεάλ - Οσασούνα: Ο Ροντρίγκο έκανε το 1-0 στο 2ο λεπτό από μαγική ασίστ του Βινίσιους

@2023 JOSE BRETON/AP IMAGES

Η Ρεάλ χρειάστηκε μόλις δύο λεπτά για να μπει στη θέση του οδηγού στον τελικό του Copa del Rey κόντρα στην Οσασούνα, με τον Βινίσιους να δίνει υπέροχη ασίστ στον Ροντρίγκο μετά από όμορφη σόλο ενέργεια και τον συμπατριώτη του να νικάει τον Ερέρα.

Η Ρεάλ επέστρεψε φέτος σε τελικό Κυπέλλου Ισπανίας έπειτα από απουσία εννέα χρόνων και φρόντισε να δείξει με εμφατικό τρόπο στην Οσασούνα πόσο πολύ θέλει αυτό το τρόπαιο, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό.

Ο Βινίσιους πήρε τη μπάλα από τα αριστερά και με εντυπωσιακή σόλο ενέργεια τρύπησε το δεξί άκρο της άμυνας των Βάσκων, για να στρώσει τη μπάλα στον Ροντρίγκο και τον συμπατριώτη του να νικάει τον κίπερ Ερέρα με κοντινό σουτ.

Σημειώνεται πως ο Ροντρίγκο σημείωσε το ταχύτερο γκολ (1:47) σε τελικό Copa del Rey μετά από τον Ραούλ Ταμούδο για την Εσπανιόλ κόντρα στην Σαραγόσα το 2006 (1ο λεπτό) και το πιο γρήγορο που έχει πετύχει παίκτης της Ρεάλ από τον Μπαρινάγκα κόντρα στην Βαλένθια το 1946 (2ο λεπτό).