LA LIGA

Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 3-2: Ο βασιλιάς Μπέλιγχαμ "μίλησε" στο 91' και έστεψε πρωταθλητές τους μερένγκες

Real Madrid's Jude Bellingham, right, celebrates after scoring his side's third goal during the Spanish La Liga soccer match between Real Madrid and Barcelona at the Santiago Bernabeu stadium in Madrid, Spain, Sunday, April 21, 2024. (AP Photo/Manu Fernandez) @2024 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Σε ένα εξαιρετικό Clasico που είχε γκολ και μεγάλες φάσεις, η Ρεάλ επιβλήθηκε με 3-2 της Μπαρτσελόνα με το χρυσό γκολ του Μπέλιγχαμ στο 91 λεπτό και αγκάλιασε το πρωτάθλημα, ανοίγοντας στους 11 πόντους τη διαφορά της από τους μπλαουγκράνα.

Αυτή η Ρεάλ δεν δείχνει διατεθειμένη να σταματήσει πουθενά! Λίγα μόλις 24ωρα από την ανείπωτη χαρά που έδωσε στους οπαδούς της με την πρόκριση στα ημιτελικά του Champions League, όπου πέταξε εκτός συνέχειας την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μάντσεστερ Σίτι, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι φρόντισε να... αποτρελάνει τον κόσμο της πανηγυρίζοντας μία συλλεκτική νίκη στο Clasico.

Και αυτό γιατί βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ απέναντι στην Μπαρτσελόνα (0-1 και 1-2), όμως όχι μόνο μπόρεσε να κρατήσει αλώβητη την έδρα της και να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας από τους μπλαουγκράνα αλλά στο φινάλε τούς έδωσε τη χαριστική βολή, με τον άνθρωπο των ντέρμπι.

Όπως και στο ματς του πρώτου γύρου που είχε χαρίσει το τρίποντο στους μερένγκες, έτσι και σε αυτό ο Τζουντ Μπέλιγχαμ φύλαγε το καλύτερο για το τέλος, με τον Άγγλο διεθνή μεσοεπιθετικό να σκοράρει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και να υπογράφει το 3-2, που εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 και έφερε τους Μαδριλένους αγκαλιά με την κούπα.

Αξίζει μάλιστα να σημειωθεί πως ο Μπέλιγχαμ έγινε ο πρώτος παίκτης που σκοράρει και στα δύο πρώτα του Clasico για το πρωτάθλημα, με τη φανέλα της Ρεάλ, μετά από τον Ρουντ Φαν Νίστελροϊ το 2007.

Το ματς

Η εκκίνηση του Clasico ήταν ιδανική για τους "ουδέτερους" αφού σημειώθηκε γκολ και πολυ περισσότερο για τους φίλους της Μπαρτσελόνα, με την ομάδα τους να παγώνει το "Μπερναμπέου" μόλις στο 6 λεπτό μέσα από στημένη φάση: Ο Ραφίνια εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λούνιν δεν συναντήθηκε ποτέ τη μπάλα και ο Κρίστενσεν με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 0-1.

Το προβάδισμα των μπλαουγκράνα δεν κράτησε όμως για πολύ, με την Ρεάλ να ανεβάζει στροφές και να φτάνει στην ισοφάριση πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο, με τον Κουμπαρσί να ανατρέπει εντός περιοχής τον Βάθκεθ και τον Βινίσιους να νικάει από τα 11 βήματα τον Τερ Στέγκεν (1-1).

Πριν κλείσει το ημίωρο, η "Μπάρτσα" άγγιξε το δεύτερο γκολ όταν ο Γκιουντογκάν προσπάθησε να αιφνιδιάσει με εκτέλεση κορνερ και ο Λούνιν έσωσε πάνω στη γραμμή, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να έχουν μία απώλεια, με τον Φρένκι ντε Γιονγκ να αποχωρεί τραυματίας.

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Ρεάλ να δίνει μέτρα στην αντίπαλό της προτιμώντας να παίξει στην κόντρα, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 69' με πλασέ του Φερμίν Λόπεθ αλλά να αδυνατεί εκ νέου να διαχειριστεί το αβαντάζ της.

Ο Λούκας Βάθκεθ, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού αγωνιζόμενος στο δεξί άκρο της άμυνας, ισοφάρισε σε 2-2 στο 74ο λεπτό με βολέ στην κίνηση και στο 91ο λεπτό έκανε παράλληλη μπαλιά προς τον Μπέλιγχαμ, επιτρέποντας στον Άγγλο να εκτελέσει τον Τερ Στέγκεν και να γράψει το 3-2 μέσα σε... πανζουρλισμό, από τη στιγμή που χάρισε ουσιαστικά τον τίτλο στην Ρεάλ με το +11 έξι αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη φορά στον 21ο αιώνα που η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε δύο φορές σε Clasico και το φινάλε την βρήκε να φεύγει με εντελώς άδεια χέρια απέναντι στη μεγάλη της αντίπαλο.

• ΡΕΑΛ: Λούνιν, Βάθκεθ, Τσουαμενί, Ρίντιγκερ, Καμαβινγκά (71' Γκαρθία), Βαλβέρδε, Μόντριτς, Κρόος (71' Ντίαθ), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (74' Μιλιτάο), Βινίσιους (82' Χοσέλου)
  • ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Κρίστενσεν (46' Φερμίν), Ντε Γιονγκ (45' Πέδρι), Γιαμάλ, Λεβαντόβσκι (64' Τόρες), Ραφίνια (64' Φέλιξ)

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Αθλέτικ - Γρανάδα 1-1 (24' Γκουρουθέτα / 6' αυτ. Ι. Γουίλιαμς)
  • Θέλτα - Λας Πάλμας 4-1 (37', 76' Άσπας, 39' Σβέντμπεργκ, 71' Δουβίκας / 11' Έρθογκ)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Οσασούνα 2-1 (80' Τσαβαρία, 84' Παλαθόν / 29' Γκόμεθ)
  • Βαλένθια - Μπέτις 1-2 (66' πέν. Πεπέλου / 19', 77' Πέρεθ)
  • Ζιρόνα - Κάντιθ 4-1 (9' Ε. Γκαρθία, 22' Μαρτίν, 71' Ντόβμπικ, 82' Πόρτου / 81' Εσκαλάντε)
  • Χετάφε - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-1 (29' Λατάσα / 13' Μπαρενετσέα)
  • Αλμερία - Βιγιαρεάλ 1-2 (30' Λοσάνο / 25' Ακομάς)
  • Αλαβές - Ατλέτικο 2-0 (15' Μπεναβίντεθ, 90+2' Ριόχα)
  • Ρεάλ - Μπαρτσελόνα 3-2 (18' πεν. Βινίσιους, 73' Βάθκεθ, 91' Μπέλιγχαμ / 6' Κρίστενσεν, 69' Φερμίν)
  • 22/04 22:00 Σεβίλλη - Μαγιόρκα