LA LIGA

Ρεάλ - Ατλέτικο 1-1: Ο 18χρονος Ροντρίγκες έσωσε τους πρωταθλητές στο ντεμπούτο του

@2023 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Ο 18χρονος Άλβαρο Ροντρίγκο μπήκε αλλαγή και σε τρία λεπτά λύτρωσε τη Ρεάλ, ισοφαρίζοντας στο 85' σε 1-1 το ντέρμπι με την Ατλέτικο στο "Σαντιάγο Μπερναμπεου".

Μέσα σε λιγότερο από επτά λεπτά, ο Άλβαρο Ροντρίγκες έζησε τα πάντα. Έκανε ντεμπούτο με τη Ρεάλ στη La Liga και μάλιστα σε ντέρμπι με την Ατλέτικο, είδε τον προσωπικό αντίπαλό του να σκοράρει, αλλά ισοφάρισε σε 1-1 στο 85', δίνοντας "χρυσό" βαθμό στους πρωταθλητές Ισπανίας.

Ο 18χρονος Ουρουγουανός επιθετικός ήταν ο πρωταγωνιστής του derbi madrileño της 23ης αγωνιστικής, που αφήνει τη Ρεάλ ακόμα πιο πίσω στην κούρσα του τίτλου και την Ατλέτικο εκτεθειμένη στην επίθεση της Μπέτις για την τετράδα.

Ο Κάρλο Αντσελότι έπρεπε να αντιμετωπίσει τις νέες απουσίες, των Ντάβιντ Αλάμπα και Ροντρίγκο, με συνέπεια να επιλέξει τον Νάτσο για αριστερό μπακ και τον Μάρκο Ασένσιο για δεξιό εξτρέμ. Ο Ντιέγκο Σιμεόνε παρέταξε ενδεκάδα σε σχηματισμό 4-4-2 και τον Γιανίκ Καράσκο να πλασιώνει τον Αντουάν Γκριεζμάν στην επίθεση, με τον 19χρονο Πάμπλο Μπάριος από πίσω τους να δίνει ενέργεια.

Το παιχνίδι άρχισε με δυνατά μαρκαρίσματα, ένταση, αλλά όχι με πολλές φάσεις. Οι δύο ομάδες έδειχναν να φοβούνται η μία την άλλη και η πιο σημαντική στιγμή ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Ρεϊνίλντο Μανταβά στο 23'. Ο εκ των κορυφαίων της Ατλέτικο τη φετινή σεζόν έφυγε πάνω σε φορείο και τη θέση του πήρε ο Χοσέ Χιμένες.

Το 2ο μέρος άρχισε με τους "ροχιμπλάνκος" να φέρνουν τον Άνχελ Κορέα στον αγώνα (στη θέση του Μπάριος) και να αλλάζουν τη διάταξή τους σε 4-3-3. Η Ρεάλ εξακολούθησε να έχει ελαφριά υπεροχή, να φτάνει σε περισσότερες τελικές και γι' αυτό ο Σιμεόνε έριξε στη μάχη και τον Τομά Λεμάρ. Στο 64' ο Κορέα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Αντόνιο Ρίντιγκερ σε διεκδίκηση καλύτερης θέσης, με συνέπεια η Ρεάλ να εγκατασταθεί στο γήπεδο της Ατλέτικο, ψάχνοντας το γκολ.

Οι στημένες φάσεις όμως πάντα είναι το ατού των "ροχιμπλάνκος", που στο 78' άνοιξαν το σκορ. Ο Γκριεζμάν εκτέλεσε φάουλ με γέμισμα, ο Χιμένες νίκησε τον συμπατριώτη του, τον Άλβαρο Ροντρίγκες, που είχε περάσει στον αγώνα ένα λεπτό νωρίτερα και έγραψε το 1-0.

Το γκολ πανηγυρίστηκε έξαλλα, όμως όλοι στην Ατλέτικο γνώριζαν τι θα ακολουθούσε. Το παιχνίδι μεταφέρθηκε στο γήπεδό της και σε ένα κόρνερ από αριστερά, ο Ουρουγουανός επιθετικός πήρε την εκδίκησή του. Ο 18χρονος Ροντρίγκες έπιασε με τη σειρά του μια κεφαλιά, νίκησε τον Γιαν Όμπλακ και συνδύασε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα (είχε αγωνιστεί 22 λεπτά στο κύπελλο) με ένα λυτρωτικό γκολ για τους πρωταθλητές.

• ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (83' Βάθκεθ), Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Νάτσο (77' Ροντρίγκες), Κρόος (63' Καμαβινγκά), Θεμπάγιος (63' Μόντριτς), Βαλβέρδε, Ασένσιο (63' Τσουαμενί), Μπενζεμά, Βινίσιους
  • ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Ερμόσο, Ρεϊνίλντο (23' Χιμένες), Γιορέντε (57' Λεμάρ), Μπάριος (46' Κορέα), Κόκε (77' Βίτσελ), Σαούλ (76' Μοράτα), Γκριεζμάν, Καράσκο

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Έλτσε - Μπέτις 2-3 (7' πεν. Φιδέλ, 9' Μπογιέ / 65' πεν. 68' Ιγκλέσιας, 90+5' πεν. Ζοσέ)
  • Εσπανιόλ - Μαγιόρκα 2-1 (22', 51' Μπρέθγουεϊτ / 41' Μουρίτσι)
  • Κάντιθ - Ράγιο 1-0 (74' Γκουαρδιόλα)
  • Ρεάλ - Ατλέτικο 1-1 (85' Ροντρίγκες / 78' Χιμένες)
  • 25/02 22:00 Βαλένθια - Ρεάλ Σοσιεδάδ
  • 26/02 15:00 Αθλέτικ - Ζιρόνα
  • 26/02 17:15 Θέλτα - Βαγιαδολίδ
  • 26/02 19:30 Αλμερία - Μπαρτσελόνα
  • 26/02 22:00 Σεβίλλη - Οσασούνα