ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ρεάλ - Άιντραχτ: Εκτέλεσε ο βασιλιάς Μπενζεμά από ασίστ πάρε-βάλε του Βινίσιους

@2022 SERGEI GRITS/AP IMAGES

Το επιθετικό δίδυμο της Ρεάλ συνδιάστηκε άψογα σε ένα ακόμα ματς, με τον Βινίσιους να σερβίρει και τον Μπενζεμά να εκτελεί για να γράψει το 2-0 των μερένγκες απέναντι στην Άιντραχτ στο Super Cup Ευρώπης.

Αν το γκολ του Αλάμπα στο 37ο λεπτό μετέτρεψε τη συνέχεια του ματς σε ένα βουνό που χρειαζόταν να ανέβει η Άιντραχτ, τότε ο Καρίμ Μπενζεμά μετέτρεψε το όρος σε... Ιμαλάια για τους Γερμανούς, κάνοντας το 2-0 για την Ρεάλ στο 65ο λεπτό στο Super Cup Ευρώπης μεταξύ των δύο ομάδων.

Ήταν μάλιστα ένα γκολ προϊόν άριστα οργανωμένης προσπάθειας, που η τεχνική παντρεύτηκε υποδειγματικά με την εκτελεστική δεινότητα. Ο Μεντί πέρασε κάθετα για τον Βινίσιους, εκείνος όργωσε την αριστερή πλευρά μέχρι να δώσει στον Μπενζεμά στο ύψος του πέναλτι και ο Γάλλος με σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον Τραπ, δίνοντας τεράστιο προβάδισμα στους Μαδριλένους.