LA LIGA

Ράγιο Βαγεκάνο - Ρεάλ 3-2: Η πρώτη ήττα άφησε στην κορυφή την Μπαρτσελόνα

Ο Άλβαρο Γκαρθία πανηγυρίζει γκολ της Ράγιο Βαγεκάνο απέναντι στην Ρεάλ | 7 Νοεμβρίου 2022 @2022 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Ράγιο Βαγεκάνο θριάμβευσε με 3-2 της Ρεάλ στο "Βαγέκας" και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη επί των μερένγκες μετά από το 2010, με την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι να γνωρίζει την πρώτη ήττα στη φετινή La Liga και να γκρεμίζεται από την κορυφή.

Η 13η αγωνιστική της La Liga αποδείχτηκε γρουσούζικη για την Ρεάλ αφού μετά από 10 νίκες και 2 ισοπαλίες στις πρώτες 12 αγωνιστικές που την κρατούσαν σταθερά στην κορυφή της La Liga από την εκκίνηση της σεζόν, υπέστη την πρώτη ήττα που έφερε στην κορυφή την Μπαρτσελόνα με δύο βαθμους περισσότερους από εκείνη.

Η ομάδα που έκανε το σούπερ δώρο στους Καταλανούς ήταν η Ράγιο, η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στους πρωταθλητές Ισπανίας και Ευρώπης στο ματς με το οποίο έκλεισε το πρόγραμμα της αγωνιστικής και πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-2 το βράδυ της Δευτέρας στο "Βαγέκας", πρώτη της μάλιστα απέναντι στους μερένγκες μετά από 12 χρόνια.

Οι παίκτες της Ράγιο Βαγεκάνο πανηγυρίζουν γκολ του Σάντι Κομεσάνια κόντρα στην Ρεάλ | 7 Νοεμβρίου 2022 @2022 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Αξίζει να σημειωθεί πως η Ράγιο πέτυχε για πρώτη φορά τρία γκολ κόντρα στην Ρεάλ σε επίσημο αγώνα μετά από το 1977 και η Ρεάλ δέχτηκε για πρώτη φορά τρία γκολ σε αγώνα της La Liga μετά από τον περασμένο Μάρτιο (0-4 από την Μπαρτσελόνα), ενώ ο Κάρλο Αντσελότι μετράει πλέον 4 ήττες σε ισάριθμα ματς στον πάγκο των Μαδριλένων όπου το σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν 2-2.

To ματς

Ματς υψηλού επιπέδου έλαβε χώρα στο "Βαγέκας" στο πρώτο 45λεπτο, με την Ράγιο Βαγεκάνο να κοιτάζει στα μάτια την Ρεάλ από τα πρώτα λεπτά και να παίρνει το προβάδισμα μόλις στο 5', με υπέροχο σουτ στην κίνηση του Κομεσάνια μετά από γύρισμα του Φραν Γκαρθία από τα αριστερά.

Το γκολ αυτό όχι μόνο δεν αφύπνισε τους παίκτες του Αντσελότι αλλά τόνωσε ακόμα περισσότερο την αυτοπεποίθηση εκείνων του Ιραόλα, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν μέχρι το 30ο λεπτό και να έχουν δύο ακόμα καλές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ με τους Άλβαρο Γκαρθία (14') και Ίσι (30').

Η πρωταθλήτρια χρειάστηκε να περιμένει μέχρι το 32' για να έχει το πρώτο επικίνδυνο σουτ προς την αντίπαλη εστία (Βινίσιους), ωστόσο με όπλο την εμπειρία και τον κυνισμό της έκανε την ανατροπή μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 37' έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχο πέναλτι του Μόντριτς (δόθηκε μετά από μαρκάρισμα του Φραν Γκαρθία στον Ασένσιο και έλεγχο της φάσης από το VAR) ενώ στο 41' ο Μιλιτάο έκανε το 1-2 με δύσκολη γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Έντερ Μιλιτάο πανηγυρίζει γκολ της Ρεάλ απέναντι στην Ράγιο Βαγεκάνο | 7 Νοεμβρίου 2022 @2022 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Το προβάδισμά των μερένγκες κράτησε μόνο τρία λεπτά, με την Ράγιο να πολιορκεί την εστία του Κουρτουά και τον Άλβαρο Γκαρθία να κάνει το 2-2 με δυνατό αριστερό σουτ από πλάγια θέση σε φάση διαρκείας, για να επιτρέψει στην ομάδα του να γίνει η πρώτη στη φετινή La Liga και πρώτη μετά τον περασμένο Απρίλιο που σκόραρε δις απέναντι στην Ρεάλ, σε πρώτο μέρος αγώνα πρωταθλήματος.

Το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο στο πρώτα 20 λεπτά, με την κάθε ομάδα να έχει από μία καλή στιγμή, για να έρθει όμως στο 64' η φάση που έκρινε το παιχνίδι. Ο Καρβαχάλ σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι μέσα στην περιοχή της Ρεάλ σε προσπάθεια του Άλβαρο Γκαρθία και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από έλεγχο της φάσης από το VAR, με τον Τρέχο να βλέπει την εκτέλεσή του να αποκρούεται από τον Κουρτουά αλλά να έχει και δεύτερη ευκαιρία (και τα δύο πόδια του Βέλγου τερματοφύλακα δεν ακουμπούσαν την τελική γραμμή), για να τον νικήσει και να γράψει το 3-2 στο 67ο λεπτό.

Ο Όσκαρ Τρέχο σκοράρει με πέναλτι κόντρα στον Τιμπό Κουρτουά και κάνει το 3-2 για την Ράγιο απέναντι στην Ρεάλ | 7 Νοεμβρίου 2022 @2022 MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η συνέχεια βρήκε τους μερένγκες να τρέχουν για να σώσουν την παρτίδα αλλά να το κάνουν χωρίς σχέδιο, με τα περισσότερα αστέρια της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι να βρίσκονται σε άσχημη βραδιά και να μπλέκουν στα αμυντικά γρανάζια της εξαιρετικής και θαρραλέας Ράγιο. Ο Ροντρίγκο έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για την Ρεάλ στο δεύτερο μέρος στέλνοντας τη μπάλα άουτ στο 90', με προβολή από το ύψος της μικρής περιοχής, για να διατηρηθεί έτσι το 3-2 και να συντελεστεί η πρώτη νίκη της Ράγιο επί της Ρεάλ μετά από τον Απρίλιο του 2010.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΕΚΑΝΟ: Ντιμιτριέφσκι, Μπάλιου, Λεζέν, Κατένα, Φραν Γκαρθία, Κομεσάνια (79' Σις), Όσκαρ, Ίσι (88' Τσαβαρία), Τρέχο (71' Λόπεθ), Άλβαρο Γκαρθία (88' Σάντσεθ), Καμέγιο (88' Φαλκάο)

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Καρβαχάλ (85' Βάθκεθ), Μιλιτάο, Άλαμπα, Μεντί (85' Νάτσο), Μόντριτς (79' Μαριάνο), Τσουαμενί (69' Καμαβινγκά), Βαλβέρδε, Ασένσιο, Ροντρίγκο, Βινίσιους

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

• Ζιρόνα - Αθλέτικ 2-1 (67' Λόπεθ, 75' Μαρτίν / 78' Γκουρουθέτα)
  • Χετάφε - Κάντιθ 0-0
  • Βαγιαδολίδ - Έλτσε 2-1 (40' Σάντσεθ, 46' Μέσα / 63' Χοσάν)
  • Θέλτα - Οσασούνα 1-2 (19' Άσπας / 8', 28' άβιλα)
  • Μπαρτσελόνα - Αλμερία 2-0 (48' Ντεμπελέ, 62' Ντε Γιονγκ)
  • Ατλέτικο - Εσπανιόλ 1-1 (76' Φέλιξ / 64' Νταρντέρ)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Βαλένθια 1-1 (10' αυτ. Γκιγιαμόν / 25' Λίνο)
  • Βιγιαρεάλ - Μαγιόρκα 0-2 (32' Μουρίκι, 75' Εντιάιγ)
  • Μπέτις - Σεβίλλη 1-1 (43' αυτ. Νάβας / 81' Γκούντελ)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Ρεάλ 3-2 (5' Κομεσάνια, 44' Άλβαρο Γκαρθία, 68' πεν. Τρέχο / 37' πεν. Μόντριτς, 41' Μιλιτάο)