LA LIGA

Ράγιο Βαγεκάνο - Ρεάλ 1-1: Τα βρήκε ξανά σκούρα στη Μαδρίτη

Στιγμιότυπο από την αναμέτρηση της Ράγιο Βαγεκάνο με τη Ρεάλ για τη La Liga 2023-2024 στο "Βαγέκας", Μαδρίτη | Κυριακή 18 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/MANU FERNANDEZ/AP IMAGES

Η Ρεάλ δεν κατάφερε να υποτάξει τη Ράγιο Βαγεκάνο στο μίνι μαδριλένικο ντέρμπι και... προσκάλεσε τη Ζιρόνα σε νέο κύκλο διεκδίκησης του τίτλου της La Liga.

Η Ρεάλ παρουσιάστηκε εκ νέου με αρκετά προβλήματα και κουρασμένη από τη νίκη στη Λειψία μεσοβδόμαδα, με συνέπεια να μην τα καταφέρει σε μία διαφορετική γειτονιά της Μαδρίτης, στο Βαγέκας. Το 1-1 απέναντι στη Ράγιο Βαγεκάνο για την 25η αγωνιστική της La Liga την αφήνει έκθετη στις πιέσεις που ασκεί από την αρχή της σεζόν η Ζιρόνα.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τους "μερένγκες", με τον Χοσέλου να σκοράρει μόλις στο 3ο λεπτό της συνάντησης. Η μπάλα ήταν διαρκώς στα πόδια των φιλοξενουμένων, όμως στο 27ο λεπτό βρέθηκε και στα χέρια του Εντουαρντό Καμαβινγκά, με συνέπεια ο Ραούλ ντε Τομάς να ισοφαρίσει με εκτέλεση πέναλτι.

Ο αγώνας δεν είχε μεγάλες ευκαιρίες στα επόμενα λεπτά, παρότι η Ρεάλ είχε και δοκάρι. Η είσοδος των Ροντρίγκο, Τόνι Κρόος και Ντάνι Καρβαχάλ μετά το 70' δεν βοήθησε την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι και μάλιστα ο Ισπανός μπακ αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες. Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους με τη Ρεάλ να χάνει βαθμούς για δεύτερη αγωνιστική στις τελευταίες τρεις, αλλά και πάλι κόντρα σε Μαδριλένους.