LA LIGA

Ράγιο Βαγεκάνο - Μπαρτσελόνα 1-1: Το μπλόκο στη Μαδρίτη την κρατά μακριά απ' την κορυφή

Ο Αλφόνσο Εσπίνο της Ράγιο Βαγεκάνο μονομαχεί με τον Λαμίν Γιαμάλ της Μπαρτσελόνα για τη La Liga 2023-2024 στο "Βαγέκας", Μαδρίτη | Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 © 2023/JOSE BRETON/AP IMAGES

Η Ράγιο Βαγεκάνο κράτησε στο 1-1 την Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη και την άφησε πίσω στη μάχη τίτλου της La Liga.

Η Ράγιο Βαγεκάνο αντιμετώπισε τους τρεις πρωτοπόρους της La Liga στις τελευταίες τρεις αγωνιστικές και ηττήθηκε μόνο από τη Ζιρόνα. Ύστερα από το 0-0 με αντίπαλο τη Ρεάλ στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο "Βαγέκας" κόντρα στην Μπαρτσελόνα για τη 14η αγωνιστική.

Ο αγώνας ήταν αρκετά αμφίρροπος, με τους Καταλανούς να παρουσιάζονται μουδιασμένοι για ακόμα ένα παιχνίδι έπειτα από διάλειμμα για εθνικές ομάδες, όπου έχασαν τους Γκάβι και Μαρκ Αντρέ τερ Στέγκεν. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με τον Ουνάι Λόπεθ στο 39ο λεπτό και οι παίκτες του Τσάβι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν.

Η είσοδος των Ζοάο Φέλιξ και Ιλκάι Γκιντογάν δεν προσέφερε πολλά στο 2ο μέρος, ούτε εκείνη των Φερμίν και Ραφίνια. Εν τέλει, σε μία προσπάθεια του Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 82', η παρεμβολή του Φλοριάν Λεζέν έσωσε έναν βαθμό για τους "μπλαουγκράνα", που κινδυνεύουν να μείνουν ακόμα και στο -7 από την κορυφή, αν η Ζιρόνα νικήσει την Αθλέτικ τη Δευτέρα.

Στο "Μεστάγια", Βαλένθια και Θέλτα αναδείχθηκαν ισόπαλες 0-0, με τον Τάσο Δουβίκα να μπαίνει στον αγώνα στο 68ο λεπτό, αλλά να μην καταφέρνει να βρει γκολ για την ομάδα του Βίγκο.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Αλαβές - Γρανάδα 3-1 (11' αυτ. Τορέντε, 38' Ρεμπάς, 55' Ομοροντιόν / 86' πέν. Ουζούνι)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Μπαρτσελόνα 1-1 (39' Λόπεθ / 82' αυτ. Λεζέν)
  • Βαλένθια - Θέλτα 0-0
  • Χετάφε - Αλμερία 2-1 (33' Γκρίνγουντ, 45' Μαγιοράλ / 7' Ραμαζανί)
  • 25/11 22:00 Ατλέτικο - Μαγιόρκα
  • 26/11 15:00 Βιγιαρεάλ - Οσασούνα
  • 26/11 17:15 Ρεάλ Σοσισεδάδ - Σεβίλλη
  • 26/11 19:30 Κάντιθ - Ρεάλ
  • 26/11 22:00 Μπέτις - Λας Πάλμας