LA LIGA

Ράγιο - Ατλέτικο 1-2: Νίκη στο Βαγέκας και στο -2 από τη Ρεάλ

Οι παίκτες της Ατλέτικο πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τα προημιτελικά του Copa del Rey 2022-2023 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη | Πέμπτη 26 Ιανουαρίου 2023 © 2023/BERNAT ARMANGUE/AP IMAGES

Η Ατλέτικο πέρασε ένα εύκολο απόγευμα στο Βαγέκας κόντρα στη Ράγιο και πλησίασε στους δύο βαθμούς τη Ρεάλ στη 2η θέση της La Liga.

Η Ατλέτικο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα στο μίνι ντέρμπι της Μαδρίτης και επικράτησε με 2-1 της Ράγιο στο Βαγέκας για την 28η αγωνιστική της La Liga, με συνέπεια να πλησιάσει στους δύο βαθμούς τη Ρεάλ στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Δύο γκολ σε δύο λεπτά στο 1ο ημίχρονο από τους Ναουέλ Μολίνα και Ερμόσο έδωσαν σημαντικό προβάδισμα στους "ροχιμπλάνκος", που παγιώθηκε χάρη στην αποβολή του Φλοριάν Λεζέν με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα για να αποτρέψει το τρίτο γκολ

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές καλές στιγμές παίζοντας με παίκτη παραπάνω και μπορεί να μην αύξησαν τον δείκτη του σκορ και μάλιστα να δέχθηκαν γκολ στο 88' από τον Φραν Γκαρθία, όμως έφτασαν στο πέμπτο διαδοχικό "τρίποντο".

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Σεβίλλη - Θέλτα 2-2 (43' Εν Νεσιρί, 81' Ακούνια / 89' Ροντρίγκεθ, 90+3' Πασιένσια)
  • Οσασούνα - Έλτσε 2-1 (71', 84' Εζαλζουλί / 44' Μορέντε)
  • Εσπανιόλ - Αθλέτικ 1-2 (90' Νταρντέρ / 22' Ι. Γουίλιαμς, 75' Ν. Γουίλιαμς)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Χετάφε 2-0 (45+2' Οϊαρθάμπαλ, 60' Κούμπο)
  • Ρεάλ - Βιγιαρεάλ 2-3 (16' αυτ. Τόρες, 48' Βινίσιους / 39', 80' Τσουκουέζε, 70' Μοράλες)
  • Βαγιαδολίδ - Μαγιόρκα 3-3 (33' Πέρεθ, 68' Αμαλάχ, 86' Μόντσου / 53', 90+4' πέν. Μουρίκι, 58' Μορλάνες)
  • Μπέτις - Κάντιθ 0-2 (53' πέν. Αλκαράθ, 59' Ράμος)
  • Αλμερία - Βαλένθια 2-1 (49' Μελέρο, 58' Μπάμπιτς / 61' Καστιγέχο)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Ατλέτικο 1-2 (85' Φ. Γκαρθία / 22' Μολίνα, 24' Ερμόσο)
  • 10/04 22:00 Μπαρτσελόνα - Ζιρόνα