ΙΣΠΑΝΙΑ

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Στο 90+2' το διπλό η Ισπανία, οκτάρα η Δανία, νίκη για Αγγλία

Οι παίκτες της Ισπανίας πανηγυρίζουν το τέρμα του Φεράν Τόρες
Οι παίκτες της Ισπανίας πανηγυρίζουν το τέρμα του Φεράν Τόρες ZURAB TSERTSVADZE / ASSOCIATED PRESS

Η Ισπανία με γκολ του Ντάνι Όλμο στο 90+2' επικράτησε 2-1 της Γεωργίας στον όμιλο της Εθνικής Ελλάδας για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Η Δανία διέλυσε την Μολδαβία με 8-0, ενώ η Αγγλία πήρε το διπλό με 2-0 απέναντι απ' την Αλβανία.

Η Ισπανία, έπειτα από την ισοπαλία κόντρα στην Εθνική Ελλάδας, πήρε μία δύσκολη νίκη για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Συγκεκριμένα, επικράτησε 2-1 της Γεωργίας στη Τιφλίδα με γκολ στο φινάλε. Έτσι, η ομάδα του Ενρίκε έφτασε τους τέσσερις πόντους, ενώ η επόμενη αντίπαλος της Εθνικής έμεινε στο μηδέν.

Το σκορ άνοιξε ο Κβαρατσκέλια στο 44ο λεπτό της αναμέτρησης με πλασέ του, έπειτα από την ασίστ του Κιτεϊσβίλι. Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι είχαν την κατοχή, συνέχιζαν να πιέζουν και στο 56ο λεπτό έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Ζόρντι Άλμπα έβγαλε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Φεράν Τόρες έστειλε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 90+2', ενώ όλα έδειχναν ότι η Γεωργία θα πάρει έναν πολύτιμο πόντο και η Ισπανία θα μείνει μακριά από τη νίκη ξανά, ο Ντάνι Όλμο πραγματοποίησε ένα μακρινό σουτ, ο Γιόργκι Λόρια δεν μπόρεσε να αποκρούσει, με αποτέλεσμα να γίνει το 1-2. Ο Σενγκέλια αποβλήθηκε στο 90+4' και έτσι θα χάσει το παιχνίδι κόντρα στην Εθνική.

Μια θριαμβευτική νίκη πήρε η Δανία στην αναμέτρηση με την Μολδαβία για τον 6ο όμιλο των προκριματικών. Οι Δανοί επικράτησαν 8-0 διαλύοντας την αντίπαλό τους. Ο χορός των γκολ άνοιξε με πέναλτι του Ντόλμπεργκ στο 19ο λεπτό. Ο Ντάμσγκαρντ πέτυχε δύο τέρματα στο 21' και στο 29', ο Στρίγκερ Λάρσεν έγραψε στο 35' το 4-0, ενώ πριν από το ημίχρονο στο 38' ο Γιένσεν σημείωσε το 5-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντόλμπεργκ πέτυχε το 6-0 στο 48', όμως οι Δανοί δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Σκοβ έγραψε το 7-0 στο 81', με τον Ινγκβάρτσεν να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 89'. Ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ αγωνίστηκε και τα 90 λεπτά στην αναμέτρηση.

Tη δεύτερη σερί της νίκη στα προκριματικά πανηγύρισε η Αγγλία. Τα τρία λιοντάρια επικράτησαν 2-0 εκτός έδρας της Αλβανίας για τον 9ο όμιλο. Στο 38ο λεπτό ο Κέιν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του Σο.

Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 63ο λεπτό. Ο Τζιμσίτι έκανε ένα σοβαρό λάθος, οι Άγγλοι πήραν την μπάλα, ο Μάουντ πάτησε στην περιοχή και βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Στον 10ο όμιλο, η Αρμενία έφτασε τους έξι πόντους αφού επικράτησε 2-0 της Ισλανδίας που δεν έχει πάρει ακόμη κάποια νίκη. Ο Μπαρσεγκιάν άνοιξε το σκορ στο 53', ενώ ο Μπαϊραμιάν "κλείδωσε" το τρίποντο στο 74ο λεπτό.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ

2ος Όμιλος

Γεωργία - Ισπανία 1-2 (43' Κβαρατσκέλια / 56' Φεράν Τόρες, 90+2' Όλμο)

Κόσοβο - Σουηδία (21:45)

3ος όμιλος

Βουλγαρία - Ιταλία (21:45)

Ελβετία - Λιθουανία (21:45)

4ος όμιλος

Καζακστάν - Γαλλία 0-2 (19' Ντεμπελέ, 44' Μαλίι αυτ.)

Ουκρανία - Φινλανδία (21:45)

6ος όμιλος

Δανία - Μολδαβία 8-0 (19', 48' Ντόλμπεργκ, 21', 29' Ντάμσγκαρντ, 35' Στρίκγερ Λάρσεν, 38' Γιένσεν, 81' Σκοβ, 89' Ινγκβάρτσεν)

Αυστρία - Νησιά Φερόε (21:45)

Ισραήλ - Σκωτία (21:45)