ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Προκριματικά Μουντιάλ: Η Ρωσία διέλυσε την Κύπρο, κυνηγάει τα playoffs η Βόρεια Μακεδονία

Ο Πιέρος Σωτηρίου της Κύπρου σε στιγμιότυπο με τον Σεργκέι Τερέχοφ της Ρωσίας για τους προκριματικούς ομίλους της ευρωπαϊκής ζώνης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 στην "Γκάζπρομ Αρένα", Αγία Πετρούπολη | Πέμπτη 11 Νοεμβρίου 2021 © 2021 ASSOCIATED PRESS

Η Ρωσία συνέτριψε με 6-0 την Κύπρο και έκανε ακόμα ένα βήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022. Η Βόρεια Μακεδονία κυνηγάει τη 2η θέση έπειτα από τη νίκη στην Αρμενία.

Η Ρωσία έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 από τον 8ο όμιλο της ευρωπαϊκής ζώνης συντρίβοντας με 6-0 την Κύπρο στην 9η αγωνιστική.

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Αλεξάντρ Ερόχιν εκμεταλλεύτηκε ολιγωρία στην άμυνα της Κύπρου για να ανοίξει το σκορ και ακολούθησαν στο 2ο ημίχρονο τρία γκολ σε επτά λεπτά απέναντι σε μία ομάδα του Νίκου Κωστένογλου που δεν μπορούσε να απειλήσει και βασίστηκε στην Αγία Πετρούπολη κυρίως στους ηρωισμούς του Δημήτρη Δημητρίου στο τέρμα.

Η Βόρεια Μακεδονία έδινε -θεωρητικά- ένα ντέρμπι για τη 2η θέση στο Γερεβάν κόντρα στην Αρμενία, όμως το τέλος του αγώνα τη βρήκε θριαμβεύτρια με 5-0 και στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 10ου ομίλου.

6. Καλύτερη επίθεση στα παιχνίδια μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν
  7. Εκτός έδρας γκολ στα παιχνίδια μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν (μόνο για διπλή ισοβαθμία)
  8. Πόντοι Fair Play (πρώτη κίτρινη κάρτα = -1, αποβολή με δύο κίτρινες = -3, απευθείας κόκκινη - -4, κίτρινη και μετά απευθείας κόκκινη = -5