ΕΘΝΙΚΗ ΒΡΑΖΙΛΙΑΣ

Προκριματικά Μουντιάλ: Εύκολες νίκες για Βραζιλία και Χιλή, δύσκολα η Αργεντινή

Ραφίνια και Νεϊμάρ πανηγυρίζουν κόντρα στην Ουρουγουάη
Ραφίνια και Νεϊμάρ πανηγυρίζουν κόντρα στην Ουρουγουάη 2021 ANDRE PENNER / AP PHOTO

Η Βραζιλία συνέτριψε 4-1 την Ουρουγουάη και η Χιλή 3-0 τη Βενεζουέλα στις νίκες της βραδιάς στα προκριματικά του Μουντιάλ στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής. Δύσκολη επικράτηση για την Αργεντινή με 1-0 κόντρα στο Περού.

Με νίκες για τα φαβορί ολοκληρώθηκαν οι αγώνες της 12ης αγωνιστικής για τα προκριματικά του Μουντιάλ στη ζώνη της Λατινικής Αμερικής

Η Βραζιλία επικράτησε 4-1 της Ουρουγουάης σε ένα από τα ντέρμπι της ημέρας και καλπάζει για τα γήπεδα του Κατάρ. Η σελεσάο έβαλε τις βάσεις για τη νίκη στο πρώτο εικοσάλεπτο όπου με τέρματα των Νεϊμάρ στο 10' και Ραφίνια στο 18' προηγήθηκε με 2-0.

Στο 58' ο ίδιος παίκτης έκανε το 3-0 για να έρθει να μειώσει πρόσκαιρα ο Σουάρες στο 77' για τους Ουρουγουανούς. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Μπαρμπόσα στο 83'.

Αντίθετα, η Αργεντινή τα βρήκε σκούρα απέναντι στο μαχητικό Περού και κατάφερε να πάρει τη νίκη 1-0. Το χρυσό, όπως αποδείχτηκε, γκολ πέτυχε ο Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης.

Εύκολο βράδυ είχε η Χιλή απέναντι στη Βενεζουέλα. Ο Πουλγκάρ με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έκανε τα πράγματα πιο εύκολα για τους Χιλιανούς για να διαμορφώσει το τελικό 3-0 ο Μπερετόν στο 73'.

Τέλος, στο ντέρμπι της βραδιάς Κολομβία και Εκουαδόρ έμειναν στο ισόπαλο 0-0.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

• Βολιβία - Παραγουάη 4-0 (21' Ραμάγιο, 53' Βιγιαροέλ, 84' Αμπρέγκο, 90+4' Φερνέντεζ)
  • Κολομβία - Εκουαδόρ 0-0
  • Αργεντινή - Περού 1-0 (43' Λαουτάρο Μαρτίνες)
  • Χιλή - Βενεζουέλα 3-0 (18', 37' Πουλγκάρ, 73' Μπερετόν)
  • Βραζιλία - Ουρουγουάη 4-1 (10' Νεϊμάρ, 18',58'Ραφίνια, 83' Μπαρμπόσα / 77' Σουάρες)