EURO

Προκριματικά Euro 2024: Σταμάτησε στα εννέα γκολ η απόλυτη Πορτογαλία, τριάρα με το καλημέρα για Σλοβακία

Οι παίκτες της Πορτογαλίας πανηγυρίζουν γκολ της Πορτογαλίας κόντρα στο Λουξεμβούργο για τα προκριματικά του Euro | 11 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 JOAO MATOS/AP IMAGES

Η Πορτογαλία κονιορτοποίησε με 9-0 το Λουξεμβούργο και έκανε το "6 στα 6" στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024, με την Σλοβακία να σκαρφαλώνει στην δεύτερη θέση με το άνετο 3-0 επί του Λίχτενσταϊν που διαμορφώθηκε στα πρώτα έξι λεπτά.

Η εθνική Πορτογαλίας μπήκε με φόρα στα προκριματικά του Euro 2024 πανηγυρίζοντας πέντε νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του 10ου ομίλου, ωστόσο στην έκτη στροφή έδωσε πραγματικό ρεσιτάλ.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν ήταν στο χορτάρι όντας τιμωρημένος όμως αυτό δεν πτόησε τα υπόλοιπα (αρκετά) αστέρια του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ, με τους Ίβηρες να προσφέρουν μία επιθετική πανδαισία στο κοινό του "Αλγκάρβε" και να επικρατούν με το διαστημικό 9-0.

Το αποτέλεσμα αυτό συνέθεσε την πιο ευρεία νίκη στην ιστορία της Πορτογαλίας (μέχρι πρότινος ήταν το 8-0, σκορ που είχε πετύχει απέναντι σε Λίχτενσταϊν και Κουβέιτ), που είχε έξι διαφορετικούς σκόρερ.

Ο Γκονσάλο Ινιάτσιο, ο -αντικαταστάτης στην κορυφή της επίθεσης- Γκονσάλο Ράμος και ο Ντιόγκο Ζόταν πέτυχαν από δύο γκολ ο καθένας, ενώ το δρόμο προς τα δίχτυα σε μία μαγική βραδιά για τους Πορτογάλους βρήκαν και οι Ρικάρντο Όρτα, Μπρούνο Φερνάντες και Ζοάο Φέλιξ.

Αυτή τη νίκη μάλιστα την πανηγύρισε και η... Σλοβακία, αφού εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Λουξεμβούργου και σκαρφάλωσε μόνη στη 2η θέση (με αέρα τριών πόντων από τους Λουξεμβούργιους), επικρατώντας 3-0 του Λίχτενσταϊν, σε ένα παιχνίδι που τελείωσε με το που... άρχισε.

Με τη συμπλήρωση 9 δευτερολέπτων (!) έγινε το 1-0 από τον Χάνκο, με τον Ντούντα να γράφει το 2-0 στο 3' και τον άλλοτε παίκτη του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, να γράφει το 3-0 στο 6ο λεπτό, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η Ισλανδία εξαφάνισε τις όποιες ελπίδες είχε η Βοσνία για την κατάληψη της 2ης θέσης στον 10ο όμιλο, παίρνοντας το τρίποντο με γκολ του Φινμπόγκασον στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ στον 4ο όμιλο η Ουαλία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της απογοητευτικής και απογοητευμένης Λετονίας (ουραγός με πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς) και έμεινε ζωντανή στο κόλπο της πρόκρισης, μειώνοντας στους τρεις πόντους την απόσταση από τις πρωτοπόρους Κροατία και Τουρκία.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο

• Αρμενία - Κροατία 0-1 (14' Κράμαριτς)
  • Λετονία - Ουαλία 0-2 (29' πεν. Ράμσεϊ, 90+6' Μρουκς)
  • Ρεπό: Τουρκία

Το πρόγραμμα της 7ης αγωνιστικής

• 12/10 19:00 Λετονία - Αρμενία
  • 12/10 21:45 Κροατία - Τουρκία
  • Ρεπό: Ουαλία

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον 10ο όμιλο

• Ισλανδία - Βοσνία 1-0 (90+1' Φινμπόγκασον)
  • Πορτογαλία - Λουξεμβούργο 9-0 (12' 45+4' Ινιάτσιο, 18' 34' Ράμος, 57' 77' Ζότα, 67' Ρικάρντο Όρτα, 83' Φερνάντες, 88' Φέλιξ)
  • Σλοβακία - Λίχτενσταϊν 3-0 (1' Χάνκο, 3' Ντούντα, 6' Μακ)

• 13/10 21:45 Ισλανδία - Λουξεμβούργο
  • 13/10 21:45 Λίχτενσταϊν - Βοσνία
  • 13/10 21:45 Πορτογαλία - Σλοβακία
TAGS EURO ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΟΥΑΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΣΛΟΒΑΚΙΑΣ