EURO

Προκριματικά Euro 2024: Σούπερ Σακά στην επτάρα της Αγγλίας, ασίστ ο Τσέριν και γκολ ο Σπόραρ για τη Σλοβενία

Ο Μπουκαγιό Σακά της Αγγλίας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία για τους προκριματικούς ομίλους του Euro 2024 στο "Ολντ Τράφορντ", Μάντσεστερ | Δευτέρα 19 Ιουνίου 2023 © 2023/DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Ο Μπουκαγιό Σακά σημείωσε χατ τρικ στην επτάρα της Αγγλίας κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία για τον 3ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024. Ο Άντραζ Σπόραρ σκόραρε από ασίστ του Άνταμ Τσέριν στην ισοπαλία της Σλοβενίας με τη Δανία.

Η Αγγλία έκανε καταιγιστική εμφάνιση κόντρα στη Βόρεια Μακεδονία και με το 7-0 στο "Ολντ Τράφορντ" πλέον δεν κοιτάζει πίσω της στην κούρσα της πρόκρισης από τον 3ο όμιλο του Euro 2024.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Μπουκαγιό Σακά, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και σημείωσε χατ τρικ σε λιγότερο από ένα τέταρτο. Ο Χάρι Κέιν με δύο γκολ συνέχισε να σκοράρει κατά ριπάς τη φετινή σεζόν και ο Μάρκους Ράσφορντ έγινε ο πρώτος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που σκοράρει στην έδρα της ομάδας με την εθνική Αγγλίας από τον Ντέιβιντ Μπέκαμ το 2001. Ο τελευταίος σκόρερ των "τριών λιονταριών" ήταν ο Κάλβιν Φίλιπς, στην τέταρτη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες.

Η Ουκρανία πήρε τη δεύτερη νίκη της στο τουρνουά και άφησε πίσω την Ιταλία (που είχε ρεπό) στη μάχη της 2ης θέσης. Το πέναλτι του Βίκτορ Τσιγκάνκοφ στο 72ο λεπτό ήταν αρκετό για τους Ουκρανούς που με 1-0 το έκαναν το 2/2 σε αυτά τα παιχνίδια των προκριματικών, με τον Σεργκέι Ρεμπρόφ πλέον στον πάγκο τους.

Το ντέρμπι κορυφής του 4ου ομίλου μεταξύ Τουρκίας και Ουαλίας στη Σαμσούντα εξελίχθηκε σε παράταση για έναν ρόλο. Οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 2-0 και ξέφυγαν στην 1η θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Στέφαν Κουντς είχαν το πάνω χέρι από νωρίς, όμως δεν ήταν αποτελεσματικοί στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν. Όταν ο Τζο Μορέλ στο 41' δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα, ο αγώνας έγινε ακόμα πιο μονόπλευρος και παρά την αποτυχία του Χακάν Τσαλχάνογλου σε πέναλτι στο 64', δύο αλλαγές του Γερμανού τεχνικού, οι Ουμούτ Ναγίρ και Αρντά Γκιουλέρ, έδωσαν τη λύση.

Η Αρμενία έκανε το 2/2 στα παιχνίδια του Ιουνίου, αφού έπειτα από τη νίκη μέσα στο Κάρντιφ, υπέταξε με 2-1 και την ουραγό Λετονία. Ο Τιγκράν Μπαρσεγκιάν ήταν η "χρυσή" αλλαγή του Αλεκσάντρ Πετρακόφ, αφού σκόραρε με πέναλτι στις καθυστερήσεις κι έδωσε τη νίκη στη ομάδα του που πέρασε στη 2η θέση.

Στον 8ο όμιλο, η μάχη της πρωτιάς καλά κρατεί. Στο πιο σημαντικό παιχνίδι διεξήχθη στη Λιουμπλιάνα, όπου Σλοβενία και Δανία αλληλοεξουδετερώθηκαν με το τελικό 1-1 να τις ρίχνει από την κορυφή του ομίλου. Το σκορ άνοιξε στο 25ο λεπτό, όταν έπειτα από κόρνερ ο Άνταμ Τσέριν με συρτή πάσα έκοψε στο πέναλτι για τον Άντραζ Σπόρερ, όπου ο έτερος άσος του Παναθηναϊκού (ο Μπένιαμιν Βέρμπιτς μπήκε στον αγώνα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων) πλάσαρε για το 1-0. Την ισοφάριση έγραψε ο Ράσμους Χέιλουντ, ο Δανός επιθετικός της Αταλάντα που έχει γίνει μήλον της έριδος για πολλούς μεγάλους συλλόγους.

Η Φινλανδία όμως διέλυσε με 6-0 το Σαν Μαρίνο που μετράει 19 χρόνια χωρίς νίκη. Τη διαφορά έκανε ο 22χρονος μέσος Ντάνιελ Χάκανς, ο οποίος σημείωσε χατ τρικ στη δεύτερη διεθνή συμμετοχή του, μπαίνοντας αλλαγή στο 61! Μαζί με τους Σκανδιναβούς στην κορυφή βρίσκεται και το Καζακστάν, το οποίο βρήκε το γκολ της νίκης 1-0 με τον Αμπάτ Αϊμπέτοβ στο 88' στο Μπέλφαστ και υπέταξε τη Βόρεια Ιρλανδία.

Η Ελβετία είχε στο... τσεπάκι της το 4/4 στον 9ο όμιλο, όμως η Ρουμανία με δύο γκολ στο τέλος κατάφερε να αποσπάσει την ισοπαλία 2-2 στη Λουκέρνη και διατηρηθεί δύο βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους. Δύο παίκτες ξεχώρισαν στον αγώνα, ένας για κάθε ομάδα. Ο Ζεκί Αμντουνί για ακόμα μία φορά σκόραρε για τους Ελβετούς και μάλιστα δύο φορές, φτάνοντας τα πέντε γκολ στις έξι διεθνείς συμμετοχές του σε επίπεδο ανδρών. Στο 89' και στο 90+2' όμως ο Βαλεντίν Μιχάιλα εκμεταλλεύτηκε δύο ασίστ του Ολίμπικου Μορουτσάν κι έπιασε στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων, αποσπώντας έναν βαθμό.

Τρεις βαθμούς μακριά από την κορυφή βρίσκεται το Ισραήλ, που τα χρειάστηκε απέναντι στην Ανδόρα μέχρι να φτάσει στη νίκη με 2-1. Ο Ραζ Σλόμο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 1ο μέρος, όμως η Ανδόρα ισοφάρισε στο 52' με τον Άλμπερτ Ρόζας, για να έρθει ο Μάνορ Σόλομον στο 61' και να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Με το ίδιο αποτέλεσμα, η Λευκορωσία επιβλήθηκε του Κοσόβου, με συνέπεια να το πιάσει στην 4η θέση της βαθμολογίας, πανηγυρίζοντας τους πρώτους βαθμούς της στον όμιλο.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 2ο όμιλο

• Ιρλανδία - Γιβραλτάρ 3-0 (52' Τζόνστον, 59' Φέργκιουσον, 90+2' Άιντα)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο

• Ουκρανία - Μάλτα 1-0 (72' πέν. Τσιγκάνκοφ)
  • Αγγλία - Βόρεια Μακεδονία 7-0 (29', 73' πέν. Κέιν, 38', 47' 51' Σακά, 45' Ράσφορντ, 64' Φίλιπς)
  • Ρεπό: Ιταλία

• 09/09 19:00 Ουκρανία - Αγγλία
  • 09/09 21:45 Βόρεια Μακεδονία - Ιταλία
  • Ρεπό: Μάλτα

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 4ο όμιλο

• Αρμενία - Λετονία 2-1 (35' Τικνιζιάν, 90+1' πέν. Μπαρεσγκιάν / 67' Σαβαλνίεκς)
  • Τουρκία - Ουαλία 2-0 (68' Ναγίρ, 80' Γκιουλέρ)
  • Ρεπό: Κροατία

• 08/09 21:45 Κροατία - Λετονία
  • 08/09 21:45 Τουρκία - Αρμενία
  • Ρεπό: Ουαλία

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο

• Φινλανδία - Σαν Μαρίνο 6-0 (16' Καμάρα, 39' Κάλμαν, 65', 72', 74' Χάκανς, 76' Πούκι)
  • Βόρεια Ιρλανδία - Καζακστάν 0-1 (88' Αϊμπέτοβ)
  • Σλοβενία - Δανία 1-1 (25' Σπόραρ / 42' Χέιλουντ)

• 07/06 17:00 Καζακστάν - Φινλανδία
  • 07/06 21:45 Δανία - Σαν Μαρίνο
  • 07/06 21:45 Σλοβενία - Βόρεια Ιρλανδία