EURO

Προκριματικά Euro 2024: Ο Ρονάλντο λύτρωσε την Πορτογαλία στο 200ό ματς του, ο Χάλαντ υπέταξε την Κύπρο, εύκολα το Βέλγιο

Οι παίκτες της Πορτογαλίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Ισλανδία για τη φάση των προκριματικών ομίλων του Euro 2024 στο "Λαουγκαρνταλσβέλουρ", Ρέικιαβικ | Τρίτη 20 Ιουνίου 2023 © 2023/BRYNJAR GUNNARSSON/AP IMAGES

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο γιόρτασε το 200ό παιχνίδι του με την Πορτογαλία δίνοντάς της τη νίκη με 1-0 στις καθυστερήσεις στην Ισλανδία. Ο Έρλινγκ Χάλαντ σημείωσε δύο γκολ στη νίκη 3-1 της Νορβηγίας κόντρα στην Κύπρο. Εύκολα το Βέλγιο κόντρα στην Εσθονία.

Το απαιτούσαν οι περιστάσεις και ο Κριστιάνο Ρονάλντο πάντα στέκεται στο ύψος του. Στο 200ό παιχνίδι της καριέρας του με το εθνόσημο στο στήθος, ο 38χρονος σούπερ σταρ έδωσε στην Πορτογαλία τη νίκη με 1-0 στις καθυστερήσεις μέσα στο Ρέικιαβικ και συνάμα το 4/4 των Ιβήρων στον 10ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024.

Οι Πορτογάλοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της μπάλας αλλά οι γηπεδούχοι τις πιο επικίνδυνες στιγμές, με τους Σβέριρ Ίνγκασον και Χόρντουρ Μάγκνουσον να κρατούν το μηδέν για την ομάδα τους. Στο 2ο μέρος, οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν, είχαν και δοκάρι και στις καθυστερήσεις έφτασαν στο γκολ (στο οποίο αρχικά υποδείχθηκε οφσάιντ ο Γκονσάλο Ινάσιο που έβγαλε την ασίστ), με το 123 τέρμα στη διεθνή καριέρα του Ρονάλντο.

Στο Όσλο, ο Έρλινγκ Χάλαντ αποχαιρέτησε τους συμπατριώτες του με δύο γκολ και οδήγησε τη Νορβηγία στη νίκη με 3-1 επί της Κύπρου, την πρώτη της στον 1ο όμιλο. Οι Σκανδιναβοί προηγήθηκαν με τον Όλε Σολμπάκεν στο 12' και είχαν πολλές ευκαιρίες για περισσότερα γκολ, μέχρι το πέναλτι του σούπερ σταρ τους στο 56'. Τέσσερα λεπτά αργότερα σκόραρε ξανά κι έκλεισε τη φετινή σεζόν με 56 τέρματα σε όλες τις διοργανώσεις και ως ο πρώτος σκόρερ του κόσμου. Ο Γρηγόρης Κάστανος απλά μείωσε στις καθυστερήσεις για την ουραγό του ομίλου.

Στον 6ο όμιλο, το Βέλγιο συνήλθε ύστερα από την απώλεια στο ντέρμπι κορυφής με την Αυστρία και επιβλήθηκε με 3-0 της Εσθονίας, έχοντας στο τέρμα τον Ματς Σελς, ύστερα από την άρνηση του Τιμπό Κουρτουά να ταξιδέψει στο Ταλίν επειδή δεν πήρε το περιβραχιόνιο του αρχηγού. Ο παίκτης του το φόρεσε, Ρόμελου Λουκάκου, σκόραρε για ακόμα μία φορά για τους "κόκκινους διαβόλους", τρία λεπτά έπειτα από το αυτογκόλ του Ράσμους Πέετσον στο 37'. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζοάν Μπακαγιοκό στο τέλος, ανοίγοντας λογαριασμό με την εθνική ανδρών της χώρας του.

Η Αυστρία δυσκολεύτηκε να επιστρέψει κι αυτή στις νίκες, όμως διατηρήθηκε στην κορυφή ύστερα από το 2-0 επί της Σουηδίας στη Βιέννη. Οι Αυστριακοί ήταν ανώτεροι, έχασαν πολλές ευκαιρίες, με τον Ρόμπιν Όλσεν να κρατά ανέπαφη την εστία του με διαρκείς αποκρούσεις μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Κρίστοφ Μπαουμγκάρτνερ πέτυχε τα γκολ της νίκης.

Στον 5ο όμιλο, με την πρωτοπόρο Τσεχία να έχει ρεπό, η Πολωνία είχε την ευκαιρία να την πλησιάσει στη 2η θέση, αλλά βρήκε απέναντί της μία μαχητική Μολδαβία, η οποία έκανε τη σπουδαία ανατροπή και επικράτησε με 3-2. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με τους συνήθεις υπόπτους Αρκάντιους Μίλικ (την ημέρα που πήρε μόνιμη μεταγραφή στη Γιουβέντους) και Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι, όμως στο 2ο μέρος δύο φορές ο Ίον Νικολαέσκου και μία ο Βλάντισλαβ Μπαμπόγκλο έκαναν την ανατροπή για την ομάδα του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ, που έπαιξε ως αριστερός φουλ μπακ. Για τους Πολωνούς, ο Ντάμιαν Σιμάνσκι αγωνίστηκε για 83 λεπτά.

Χάρη στο αποτέλεσμα του Κισινάου, η Αλβανία κατάφερε να αναρριχηθεί στη 2η θέση, επικρατώντας εκτός έδρας των Νησιών Φερόε με 3-1. Ο Νεντίμ Μπαϊράμι της έδωσε προβάδισμα στο 20', ο Σοκόλ Τσικαλέσι απέτυχε σε πέναλτι και ο Όντμαρ Φάρε ισοφάρισε σε ένα γεμάτο 1ο μέρος, όμως το εκπληκτικό σουτ του Κρίστιαν Ασλάνι στο 51' και το γκολ του Έρνεστ Μούτσι στις καθυστερήσεις έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Ουγγαρία άρχισε να βρίσκει ξανά τα πατήματά της και με το 2-0 επί της Λιθουανίας στη Βουδαπέστη πάτησε στην κορυφή του 7ου ομίλου. Ο Μπάρναμπας Βάργκα στο 1ο μέρος και ο Ρόλαντ Σάλαϊ στο 2ο σημείωσαν τα γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους (για τους οποίους μπήκε ως αλλαγή ο Λάσλο Κλεϊνχέισλερ στο 60') που ολοκλήρωσαν τον αγώναμ ε 27 τελικές.

Η Σερβία ισοβαθμεί με τους Ούγγρους χάρη στο γκολ του Ντάρκο Λάζοβιτς στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, με το οποίο ισοφάρισε σε 1-1 τη Βουλγαρία στο Ράζγκραντ. Ο αγώνας είχε φτωχό θέαμα, με τους γηπεδούχους να βρίσκονται κοντά στη νίκη και να προηγούνται με τον Κίριλ Ντεσπότοφ, να έχουν και δοκάρι, όμως στο τέλος να χάνουν το "τρίποντο". Για τους Σέρβους, ο Άντριγια Ζίβκοβιτς έδωσε τη θέση του στον σκόρερ και ο Φίλιπς Τζούριτσιτς έμεινε στον πάγκο.

Η Σλοβακία δυσκολεύτηκε στην έδρα του Λίχτενσταϊν, είχε μόλις τέσσερις τελικές στην εστία, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη 1-0 που τη διατηρεί στη 2η θέση, πίσω από την Πορτογαλία. Ο Ντένις Βάβρο σημείωσε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους. Το Λουξεμβούργο καταδιώκει τους Σλοβάκους όμως, αφού πήρε νίκη έκπληξη με 2-0 στη Ζένιτσα επί της Βοσνίας, έστω και κόντρα στη ροή του αγώνα, φτάνοντας τους 7 βαθμούς στον όμιλο.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο

• Νορβηγία - Κύπρος 3-1 (12' Σολμπάκεν, 56' πέν., 60' Χάλαντ / 90+3' Κάστανος)

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής στον 5ο όμιλο

• Μολδαβία - Πολωνία 3-2 (48', 79' Νικολαέσκου, 85' Μπαμπόγκλο / 12' Μίλικ, 34' Λεβαντόβσκι)
  • Νησιά Φερόε - Αλβανία 1-3 (45+1' Φάρε / 20' Μπαϊράμι, 51' Ασλάνι, 90+1' Μούτσι)
  • Ρεπό: Τσεχία

• 07/09 21:45 Πολωνία - Νησιά Φερόε
  • 07/09 21:45 Τσεχία - Αλβανία
  • Ρεπό: Μολδαβία