EURO

Προκριματικά Euro 2024: Ήρωας Φρατέζι για την Ιταλία, η Ισπανία διέσυρε την Κύπρο, άνετα το Βέλγιο

Οι παίκτες της Ιταλίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Ουκρανία για τα προκριματικά του Euro 2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Τρίτη 12 Σεπτεμβρίου 2023 INTIME SPORTS © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Ιταλία πήρε τον "τελικό" της 2ης θέσης του 3ου προκριματικού ομίλου του Euro 2024 κόντρα στην Ουκρανία και την έπιασε στη βαθμολογία. Η Ισπανία διέλυσε με εξάρα την Κύπρο και το Βέλγιο με πεντάρα την Εσθονία. Η Ρουμανία νίκησε 2-0 στο επεισοδιακό παιχνίδι με το Κόσοβο.

Η Ιταλία έδινε έναν αγώνα... τελικό στον 3ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024 απέναντι στην Ουκρανία και το 2-1 την κράτησε στη μάχη της πρόκρισης στην τελική φάση. Ήρωας ο Ντάβιντε Φρατέζι που σημείωσε τα δύο γκολ της "σκουάντρα ατζούρα" στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" κι έφερε τις δύο ομάδες στην ισοβαθμία, πίσω από την Αγγλία, αλλά με τους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν αγώνα λιγότερο.

Ο Ιταλός μέσος της Ίντερ πέτυχε τα πρώτα τέρματά του στην προκριματική φάση στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, όπου η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν αρκετά επιθετική. Οι Ουκρανοί απάντησαν με τον Αντρέι Γιαρμόλενκο έπειτα από ριμπάουντ σε επέμβαση του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα, όμως δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας, τις ευκαιρίες κι εν τέλει πήραν το "τρίποντο".

Η Βόρεια Μακεδονία δεν αφήνει σε ησυχία Ιταλούς και Ουκρανούς, αφού με την εκτός έδρας νίκη της με 2-0 στη Μάλτα έφτασε κι αυτή στους επτά βαθμούς, αλλά με πέντε παιχνίδια.

Στον 1ο όμιλο, η Ισπανία περίμενε τον αγώνα κόντρα στην ουραγό Κύπρο για να κάνει μία πειστική εμφάνιση και νίκη, που τη φέρνει πιο κοντά στη Σκωτία. Οι Βρετανοί είχαν το 5/5 μέχρι στιγμής, αλλά η "φούρια ρόχα" δύο παιχνίδια λιγότερα και μείωσαν τη διαφορά στους έξι βαθμούς ύστερα από το 6-0 στη Γρανάδα.

Ο Νίκο Γουίλιαμς με δύο ασίστ άνοιξε τον δρόμο της νίκης, με τους Γκάβι και Μίκελ Μερίνο να χρίζονται σκόρερ. Οι παίκτες του Τιμούρ Κετσμπάγια δεν είχαν να αντιτάξουν κάτι (είχαν μόλις μία τελική στον αγώνα) κι έτσι μέσα σε 13 λεπτά στο 2ο μέρος, το ισπανικό πάρτι πήρε φωτιά. Δύο φορές ο Φεράν Τόρες, μία ο Χοσέλου και ο Άλεξ Μπαένα στο ντεμπούτο του, ήτοι τρεις αλλαγές του Λουίς ντε λα Φουέντε, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στο Όσλο, η Νορβηγία ήταν ανώτερη, πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Γεωργίας, την άφησε πίσω τρεις βαθμούς, όμως παραλίγο να πληρώσει το γεγονός ότι δεν καθάρισε από νωρίς τον αγώνα. Τα δύο μεγάλα αστέρια των Σκανδιναβών, οι Έρλινγκ Χάλαντ και Μάρτιν Έντεγκαρντ, σημείωσαν τα γκολ τους από το 1ο μέρος, όμως οι υπόλοιπες ευκαιρίες δεν αξιοποιήθηκαν, με συνέπεια οι Γεωργιανοί παραλίγο να προκαλέσουν πατατράκ. Στις καθυστερήσεις ο Μπούντου Ζιβζιβάτζε μείωσε για τη Γεωργία και αμέσως μετά ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια είχε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση.

Στον 6ο όμιλο, το Βέλγιο πέρασε ένα άνετο απόγευμα κόντρα στην Εσθονία, επικράτησε με 5-0 και παρέμεινε επικεφαλής στη βαθμολογία. Μόλις στο 4' ο Γιαν Βερτόνχεν, ανήμερα των 36ων γενεθλίων του, άνοιξε το σκορ, με τον Λεάντρο Τροσάρ στο 18' να διπλασιάζει τα τέρματα των "κόκκινων διαβόλων". Δύο γκολ του Ρόμελου Λουκάκου σε τρία λεπτά "κλείδωσαν" τη νίκη στο 2ο μέρος, με τον Σαρλ ντε Κετελάρε να σκοράρει κι αυτός στο τέλος.

Η Αυστρία δεν αφήνει τους Βέλγους να ξεφύγουν πάντως και με τον θρίαμβο 3-1 στη Στοκχόλμη κόντρα στη Σουηδία παραμένει ισόβαθμη στην κορυφή. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο 1ο μέρος, έχασαν ευκαιρίες και τελικά το πλήρωσαν στο 2ο. Οι Αυστριακοί ήταν καταιγιστικοί και μέσα σε ένα τέταρτο αγώνα σημείωσαν τα τρία γκολ τους κόντρα στον Ρόμπιν Όλσεν. Δύο φορές ο Μάρκο Αρναούτοβιτς και μία ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς σφράγισαν τη νίκη της Αυστρίας, παρά τη μείωση του σκορ στο τέλος από τον Έμιλ Χολμ.

Η Ελβετία συνεχίζει να προελαύνει στον 9ο όμιλο ύστερα και από την αναμενόμενη νίκη 3-0 επί της Ανδόρας στη Σιόν. Αυτό που δεν ήταν αναμενόμενο ήταν η αστοχία των γηπεδούχων, που σε 22 τελικές είχαν μόλις... τρεις εύστοχες. Ο Σεντρίκ Ιτέν άνοιξε το σκορ στο 49' και για να επέλθει ανακούφιση στην κερκίδα χρειάστηκε το παιχνίδι να φτάσει στο 84ο λεπτό και το γκολ του Γκράνιτ Τζάκα. Το πέναλτι του Τζερντάν Σατσίρι στις καθυστερήσεις έγραψε το 3-0 για τους αήττητους και πρωτοπόρους Ελβετούς.

Στον επεισοδιακό αγώνα του Βουκουρεστίου που διεκόπη για πάνω από 50 λεπτά, η Ρουμανία πήρε τη νίκη με 2-0 επί του Κοσόβου και παρέμεινε στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στον αγώνα, έχασαν ευκαιρίες και η αποβολή του Βένταντ Μουρίτσι από το 1ο μέρος τους βοήθησε να κάνουν ό,τι θέλουν στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, οι Κοσοβάροι κατάφεραν να περιορίσουν τις καλές ευκαιρίες των Ρουμάνων, με εξαίρεση το πέναλτι στο 61ο λεπτό. Ο Νικολάε Στάντσιου ηττήθηκε από τον Αριανέτ Μούριτς, όμως πήρε το αίμα του πίσω στο 83' και στις καθυστερήσεις ο Βαλεντίν Μιχάιλα κλείδωσε τη νίκη.

Η αναμέτρηση διεκόπη για 55 λεπτά στο 17ο λεπτό του 1ου μέρους, λόγω πανό με πολιτικό περιεχόμενο που σηκώθηκαν στις κερκίδες της "Νατσιονάλα Αρένα", που οδήγησε τον διαιτητή να στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το Ισραήλ παραμένει ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης, ύστερα από τη νίκη του με 1-0 επί της Λευκορωσίας στο Τελ Αβίβ, με γκολ που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις. Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, αλλά βρήκαν απέναντί τους έναν Μακσίμ Πλοτνίκοβ σε εξαιρετική μέρα. Ο Λευκορώσος τερματοφύλακας κατέβασε τα ρολά για 93 λεπτά, μέχρι ο Γκάβριελ Κανιτσόβσκι να δώσει τη λύση.

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο

• Νορβηγία - Γεωργία 2-1 (25' Χάλαντ, 33' Έντεγκαρντ / 90+1' Ζιβζιβάτζε)
  • Ισπανία - Κύπρος 6-0 (18' Γκάβι, 33' Μερίνο, 70' Χοσέλου, 73', 83' Τόρες, 77' Μπαένα)

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο

• Ιταλία - Ουκρανία 2-1 (12', 29' Φρατέζι / 41' Γιαρμόλενκο)
  • Μάλτα - Βόρεια Μακεδονία 0-2 (5' Έλμας, 41' Μάνεβ)

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στον 6ο όμιλο

• Βέλγιο - Εσθονία 5-0 (4' Βερτόνχεν, 18' Τροσάρ, 56', 58' Λουκάκου, 88' Ντε Κετελάρε)
  • Σουηδία - Αυστρία 1-3 (90+1' Χολμ / 53' Γκρέγκοριτς, 56', 69' πέν. Αρναούτοβιτς)
  • Ρεπό: Αζερμπαϊτζάν

• 13/10 19:00 Εσθονία - Αζερμπαϊτζάν
  • 13/10 21:45 Αυστρία - Βέλγιο
  • Ρεπό: Σουηδία

• 16/10 19:00 Αζερμπαϊτζάν - Αυστρία
  • 16/10 21:45 Βέλγιο - Σουηδία
  • Ρεπό: Εσθονία