EURO

Προκριματικά Euro 2024: Η Σκωτία σόκαρε τον Χάλαντ στο τέλος

Ο Σκοτ Μακτόμινεϊ της Σκωτίας πανηγυρίζει με τον Κίεραν Τίερνι γκολ που σημείωσε κόντρα στην Ισπανία για τη φάση των προκριματικών ομίλων του Euro 2024 στο "Χάμπντεν Παρκ", Γλασκώβη | Τρίτη 28 Μαρτίου 2023 © 2023/SCOTT HEPPELL/AP IMAGES

Ο Έρλινγκ Χάλαντ σκόραρε, έγινε αλλαγή κι η Σκωτία βρήκε την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή και να νικήσει 2-1 μέσα στη Νορβηγία για τα προκριματικά του Euro 2024.

Η Νορβηγία ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια νίκη που θα την έβαζε ξανά στο κόλπο της πρόκρισης από τον 1ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024, όμως έκανε το μοιραίο λάθος με τον Έρλινγκ Χάλαντ. Η Σκωτία το εκμεταλλεύτηκε και με δύο γκολ στο τέλος έκανε την ανατροπή και με το 2-1 έφτασε στο 3/3, αφήνοντας πολύ πίσω τον ανταγωνισμό.

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι, έχασαν ευκαιρίες και τελικά πήραν προβάδισμα στο 61ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του σούπερ σταρ τους, ο οποίος έφτασε τα 54 γκολ στη σεζόν και τα 22 σε 24 διεθνείς συμμετοχές.

Όλα έμοιαζαν ιδανικά για τους Σκανδιναβούς, με συνέπεια ο Στάλε Σολμπάκεν στο 84ο λεπτό να αντικαταστήσει τον Χάλαντ. Τρία λεπτά αργότερα ο Λίντον Ντάικς ισοφάρισε σε 1-1 και στο 89' έβγαλε την ασίστ στον Κένι Μακλίν για την απόλυτη ανατροπή και τη νίκη.

Στον 6ο όμιλο, Αζερμπαϊτζάν και Εσθονία πήραν τους πρώτους βαθμούς τους ύστερα από το 1-1 στο Μπακού.

Στον 7ο όμιλο, Μαυροβούνιο και Ουγγαρία αλληλοεξουδετερώθηκαν και με το 0-0 στην Ποντγκόριτσα έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στην κορυφή τη Σερβία, που έχει ρεπό. Λιθουανία και Βουλγαρία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 με γκολ πριν από το πρώτο ημίωρο και πήραν τους πρώτους βαθμούς τους, με συνέπεια να μείνουν από νωρίς πολύ πίσω στη μάχη της πρόκρισης.

Το Λουξεμβούργο έκανε το καθήκον του κόντρα στο Λίχτενσταϊν και με το 2-0 έπιασε τη Σλοβακία στη 2η θέση του 10υ ομίλου, δείχνοντας ότι θα κυνηγήσει το όνειρο της πρόκρισης για όσο καιρό τα καταφέρει.