EURO 2016

Προκριματικά Euro 2020: Με τεσσάρα στο 2/2 η Τουρκία

Turkey's Cenk Tosun celebrates his goal against Sweden during a friendly international soccer match, in Antalya, Turkey, Thursday, March 24, 2016. (AP Photo/Lefteris Pitarakis) AP

Η Τουρκία συνέτριψε με 4-0 τη Μολδαβία στο Εσκισεχίρ χάρη στα γκολ των Καλντιρίμ, Τοσούν (δύο), Αϊχάν κι έφθασε στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς στα προκριματικά του Euro 2020.

Υποδέχθηκε τη Μολδαβία στο Εσκισεχίρ για τη δεύτερη αγωνιστική του ογδόου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020 και δεν συνάντησε αντίσταση. Η Τουρκία δείχνει σοβαρότητα με τον Σενιόλ Γκιουνές στον πάγκο κι έφθασε στη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα ματς.

Ο Καλντιρίμ άνοιξε το σκορ στο 24', ενώ ο Τζενκ Τοσούν έκανε το 2-0 ύστερα από δύο λεπτά (26'). Ο ίδιος στο 53ο λεπτό διεύρυνε περισσότερο το προβάδισμα της εθνικής ομάδας της γειτονικής χώρας, ενώ ο Αϊχάν στο 70ό διαμόρφωσε το τελικό σκορ (4-0).

ΤΟΥΡΚΙΑ: Γκιουνιόκ, Τσελίκ, Ντεμιράλ, Αϊχάν, Καλντιρίμ, Τοκότζ (85' Εμρέ Μπελόζογλου), Τεκντεμίρ, Τουρούτζ (78' Καρατζά), Τοσούν, Τσαλχάνογλου (66' Γιαζιτζί), Γιλμάζ.

ΜΟΛΔΑΒΙΑ: Κοσέλεβ, Ζαρντάν, Ροζγκόνιουτς, Πόσματς, Ρεάμπτσουκ, Ιονίτσα, Τσάρπ (46' Τουρτσάν), Τσεμποτάρου, Τζινσάρι (73' Αντονιούτς), Γκράουρ, Άμπρος (57' Νικολαέσκου).