PREMIER LEAGUE

Premier League: Πήραν μπροστά Τσέλσι και Νιούκαστλ

Ο Κάι Χάβερτς της Τσέλσι πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Φούλαμ για την Premier League 2022-2023 στο "Στάμφορντ Μπριτζ", Λονδίνο | Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023 © 2023/DAVID CLIFF/AP IMAGES

Ένα γκολ του Κάι Χάβερτς ήταν αρκετό ώστε η Τσέλσι να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας της Κρίσταλ Πάλας στο "Στάμφορντ Μπριτζ". Νίκη και για τη Νιούκαστλ έπειτα από δύο αγωνιστικές απέναντι στη φορμαρισμένη Φούλαμ.

Το λονδρέζικο ντέρμπι της Τσέλσι με την Κρίσταλ Πάλας στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της Premier League είχε την καλύτερη δυνατή έκβαση για τους "μπλε". Νίκη με 1-0, ανακοίνωση της απόκτησης του Μιχάιλο Μούντρικ και σκόρερ ο Κάι Χάβερτς που χρειαζόταν ψυχολογική ώθηση.

Ο αγώνας είχε ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τους γηπεδούχους να κρατούν την μπάλα στα πόδια τους και να κινδυνεύουν μόνο από αντεπιθέσεις των φιλοξενουμένων. Οι δύο Ισπανοί τερματοφύλακες, Κέπα και Βιθέντε Γκουαΐτα, ανταπεξήρθαν σε όλες τις προκλήσεις μέχρι το 2ο ημίχρονο. Σε μία στημένη φάση στο 64ο λεπτό, ο Χάβερτς έπιασε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από ασίστ του Χακίμ Ζιγές (ο οποίος ολοκλήρωσε το 2022 με μόλις μία στο πρωτάθλημα).

Η Νιούκαστλ αντιμετώπισε την πιο φορμαρισμένη ομάδα του Λονδίνου, η οποία δεν είναι η πρωτοπόρος Άρσεναλ αλλά η Φούλαμ με 5/5 στα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 2ο ημίχρονο, όμως κατάφερε να νικήσει με... 1-0, με μεγάλη δόση τύχης.

Οι "καρακάξες" προέρχονταν από δύο ισοπαλίες στα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος, όμως σε αυτό το παιχνίδι μπήκαν δυναμικά και έχασαν ευκαιρίες από τα πρώτα λεπτά, με αποκορύφωμα μια εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάν Σαρ που βρήκε δοκάρι.

Στο 2ο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι που έστειλε στα δίχτυα ο Αλεκσάνταρ Μίτροβιτς, όμως κατά την εκτέλεση γλίστρισε κι η μπάλα χτύπησε και στα δύο πόδια του, με συνέπεια να μη μετρήσει το γκολ. Η Φούλαμ το πλήρωσε στο 89', όταν ο Αλεξάντερ Ίσακ με κεφαλιά από κοντά έπειτα από ριμπάουντ έκανε το 1-0 σε κενή εστία.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Άστον Βίλα - Λιντς 2-1 (3' Μπέιλι, 64' Μπουεντία / 83' Μπάμφορντ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 2-1 (78' Φερνάντες, 82' Ράσφορντ / 60' Γκρίλις)
  • Μπράιτον - Λίβερπουλ 2-0 (46', 53' Μαρτς, 81' Γουέλμπεκ)
  • Έβερτον - Σαουθάμπτον 1-2 (39' Ονάνα / 46', 78' Γουόρντ Πρόουζ)
  • Νότιγχαμ - Λέστερ 2-0 (56', 84' Τζόνσον)
  • Γουλβς - Γουέστ Χαμ 1-0 (48' Ποντένσε)
  • Μπρέντφορντ - Μπόρνμουθ 2-0 (39' πέν. Τόνεϊ, 75' Γένσεν)
  • Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας 1-0 (64' Χάβερτς)
  • Νιούκαστλ - Φούλαμ 1-0 (89' Ίσακ)
  • 15/01 18:30 Τότεναμ - Άρσεναλ