PREMIER LEAGUE

Premier League: Πάρτι της Τότεναμ στο λονδρέζικο ντέρμπι, πήραν από ένα βαθμό Άστον Βίλα και Γουλβς

Ο Χάρι Κέιν πανηγυρίζει τα γκολ που πέτυχε
Ο Χάρι Κέιν πανηγυρίζει τα γκολ που πέτυχε @ 2022 DAVID GLIFF / AP IMAGES

Η Τότεναμ έκανε πάρτι στο δεύτερο μέρος κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ για το τελικό (4-0). Ο Ντανιέλ Ποντέσε πέτυχε ένα υπέροχο γκολ απέναντι στη Γουλβς, όμως ο Ντάνι Ινγκς είχε απάντηση και έτσι Άστον Βίλα και Γουλβς αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1.

Η Τότεναμ τα βρήκε σκούρα στο πρώτο μέρος του μίνι λονδρέζικου ντέρμπι με την Κρίσταλ Πάλας στο Σέλχαρστ Παρκ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος "πήρε μπρος" και επικράτησε 4-0 για τη 19η αγωνιστική της Premier League.

Στο πρώτο μέρος αυτή που ήταν απειλητική κατά κύριο λόγο ήταν η Κρίσταλ Πάλας έχοντας κάποιες ευκαιρίες με κύριους εκφραστές τους Τζόρνταν Αγιού και Έζε.

Ωστόσο η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ξεκίνησε εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος, με τον Κέιν να πετυχαίνει δύο γκολ σε πέντε λεπτά. Στο πρώτο γκολ τροφοδότησε τον Άγγλο στράικερ ο Ιβάν Πέρισιτς και στο δεύτερο μέρος ο Μπράιαν Χιλ.

Οι Λονδρέζοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και πέτυχαν άλλο ένα γκολ με τον Ματ Ντόχερτι στο 68ο λεπτό, ενώ ο Σον με ωραίο σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η Πάλας προσπάθησε να πετύχει κάποιο γκολ ανεπιτυχώς και το 4-0 παρέμεινε μέχρι το φινάλε

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαΐτα, Κλάιν, Άντερσεν, Γκουέχι, Γουόρντ, Ντουκουρέ, Σλουπ, Ολίζ, Έζε, Ζαά, Αγιού

Τότεναμ: Λορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ, Ντόχτερτι, Σκιπ, Χέιμπιεργκ, Πέρισιτς, Χιλ, Κέιν, Σον

Ο Ινγκς "ακύρωσε" το γκολ του Ποντένσε, Γουλβς και Άστον Βίλα πήραν ένα βαθμό

Η Άστον Βίλα φιλοξένησε τη Γουλβς στο Βίλα Παρκ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Οι "λύκοι" του Λοπετέγκι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό με το υπέροχο γκολ του Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος απέφυγε όμορφα έναν αντίπαλο και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σταδιακά η Βίλα ανέβασε στροφές και πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Κατάφερε να βρει το γκολ με τον Ντάνι Ινγκς. Ο Ταϊρόν Μινγκς έκανε ωραία βαθιά μπαλιά στην πλάτη της άμυνας και ο Άγγλος επιθετικός με ωραίο τελείωμα διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μάλιστα η ομάδα του Μπέρμιγχαμ είχε την ευκαιρία να κάνει ολική ανατροπή στο ματς, με τον Μπέιλι να στέλνει την μπάλα εκτός εστίας, αφού απέφυγε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Άστον Βίλα: Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Ντιν, Γιανγκ, Καμαρά, Λουίς, Μπουεντία, Μπέιλι, Γουότκινς.

Γουλβς: Σα, Σεμέδο, Κόλινς, Κίλμαν, Μπουένο, Νέβες, Νούνιες, Χουάνγκ, Μουτίνιο, Ποντένσε, Ντιέγκο Κόστα.

Λιντς και Γουέστ Χαμ πήραν από έναν βαθμό και παρέμειναν χαμηλά

Η Λιντς φιλοξένει τη Γουέστ Χαμ στο Έλαντ Ρόουντ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2 και έτσι να παραμένουν αμφότερες σε απόσταση αναπνοής.

Οι "κύκνοι" προηγήθηκαν με τον Γκνότο στο 27', όμως το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πακετά έστειλε τις δύο ομάδες στην ισοπαλία με το σκορ στο 1-1.

Ο Σκαμάκα έδωσε προσωρινά το προβάδισμα στο σκορ για τα σφυριά στο 46ο λεπτό, με τον Ροντρίγκο να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Λίβερπουλ 3-1 (19' Κονατέ αυτ., 42' Γουίσα, 84' Εμπουεμό - 50' Τσάμπερλεϊν)
  • Άρσεναλ - Νιούκαστλ 0-0
  • Έβερτον - Μπράιτον 1-4 (90+2' Γκρέι / 14' Μιτόμα, 51' Φέργκιουσον, 54' Μαρς, 57' Γκρος)
  • Λέστερ - Φούλαμ 0-1 (17' Μίτροβιτς)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπόρνμουθ 3-0 (23' Καζεμίρο, 49' Σο, 86' Ράσφορντ)
  • Σαουθάμπτον - Νότιγχαμ 0-1 (27' Αγουονίγι)
  • Λιντς - Γουέστ Χαμ 2-2 (27' Γκνότο, 70' Ροντρίγκο - 45' πεν. Πακετά, 46' Σκαμάκα)
  • Άστον Βίλα - Γουλβς 1-1 (78' Ινγκς - 12' Ποντένσε)
  • Κρίσταλ Πάλας - Τότεναμ 0-4 (48', 53' Κέιν, 68' Ντόχερτι, 72' Σον)
  • 05/01 22:00 Τσέλσι - Μάντσεστερ Σίτι