PREMIER LEAGUE

Premier League: Στην κορυφή με Πογκμπά η Γιουνάιτεντ, σημαντικό διπλό η Έβερτον

Ο Πογκμπά ελέγχει την μπάλα στο Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ για την Premier League στις 12 Ιανουαρίου του 2021.
Ο Πογκμπά ελέγχει την μπάλα στο Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Ⓒ 2021 BERNAT PETER POWELL/ASSOCIATED PRESS

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 της Μπέρνλι εκτός έδρας και βρίσκεται πλέον μόνη της στην κορυφή. Η Έβερτον έπιασε την Λέστερ στη 3η θέση με διπλό κόντρα στη Γουλβς (1-2).

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης αγωνιστικής της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε το διπλό στην έδρα της Μπέρνλι με σκορ 0-1 χάρη στο γκολ του Πολ Πογκμπά στο 71'. Με αυτόν τον τρόπο οι κόκκινοι διάβολοι βρίσκονται στην πρώτη θέση με 36, στο +3 από τη Λίβερπουλ.

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα του είχε χαμηλό τέμπο, με τους κόκκινους διάβολους να απειλούν στο 17ο λεπτό με σουτ του Μπρούνο Φερνάντες. Στο 22' οι γηπεδούχοι απάντησαν με την προσπάθεια του Γουντ να σταματάει στον Μπαϊγί. Η ομάδα του Σόλσκιερ είχε μεν την κατοχή, αλλά δυσκολευόταν αρκετά.

Στο 36', η Γιουνάιτεντ βρήκε δίχτυα με τον Μαγκουάιρ με το κεφάλι, ωστόσο το τέρμα του δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο αμυντικός των φιλοξενούμενων είχε κάνει επιθετικό φάουλ στην προσπάθειά του να φτάσει την μπάλα. Έτσι, το πρώτο ημίχρονο έληξε με τη λευκή ισοπαλία.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας κλείσει τους γηπεδούχους στην περιοχή της. Στο 56' ο Φερνάντες επιχείρησε ένα σουτ, ενώ στο 67' ο Καβάνι δεν ήταν εύστοχος μέσα από την περιοχή. Τελικά το γκολ ήρθε στο 71ο λεπτό.

Ο Ράσφορντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Πογκμπά έπιασε το σουτ στην κίνηση και έκανε το 0-1 με όμορφη προσπάθεια. Η Μπέρνλι πίεσε τα τελευταία λεπτά, ωστόσο το σκορ δεν άλλαξε έως και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Πίτερς, Μι, Ταρκόβσκι, Λόουτον, Γκούντμουντσον, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Μπρέιντι (65' ΜακΝέιλ), Μπαρνς, Γουντ (80' Βίντρα)

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπιζάκα, Μπαϊγί, Μαγκουάιρ, Σο, Πογκμπά, Μάτιτς, Ράσφορντ (80' Γκρίνγουντ), Φερνάντες (89' ΜακΤόμινεϊ), Μαρσιάλ (90+5' Τουανζέμπε), Καβάνι

Η Έβερτον πήρε σημαντικό διπλό στην έδρα της Γουλβς με σκορ 1-2. Τα ζαχαρωτά με αυτή τη νίκη έφτασαν τους 32 πόντους και έπιασαν τη Λέστερ στην 3η θέση της βαθμολογίας. Οι λύκοι παρέμειναν στους 22 βαθμούς και την 14η θέση του πίνακα.

Η Έβερτον άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Ο Ιβόμπι έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από πάσα του Ντιν και έγραψε το 0-1. Ωστόσο, η Γουλβς έφερε το ματς στα ίσα γρήγορα. Ο Νουρί γύρισε μέσα στην περιοχή και ο Νέβες στο 14' ισοφάρισε με ωραίο πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το διπλό στο δεύτερο μέρος, με τον Κιν να σκοράρει στο 77ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Γκόμες, με τον Πατρίσιο να είναι ανήμπορος να αντιδράσει. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και τα ζαχαρωτά, πανηγύρισαν το τρίποντο.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Νουρι, Σάις, Κόαντι, Σεμέντο, Μουτίνιο (86' Βιτίνια), Νέβες, Ντεντόνκερ, Νέτο, Σίλβα (78' Κουτρόνε), Γκιμπς-Γουάιτ (84' Χούβερ)

ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Μίνα, Κιν, Γκόντφρεϊ, Χόλγκεϊτ, Ντουκουρέ, Ντέιβις (64' Γκόμες), Ντιν, Ροντρίγκες (86' Κόουλμαν), Σίγκουρντσον (76' Ριτσάρλισον), Ιβόμπι