PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Τότεναμ λύγισε τη Λούτον, η Νότιγχαμ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία

Οι παίκτες της Νότιγχαμ στο ματς με τη Γιουνάιτεντ
Οι παίκτες της Νότιγχαμ στο ματς με τη Γιουνάιτεντ © 2024 RUI VIEIRA / AP IMAGES

Η Τότεναμ δυσκολεύτηκε αλλά υπέταξε τη Λούτον και η Νότιγχαμ με τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας την έπιασε στη 17η θέση της βαθμολογίας. Η αυτοκαταστροφική Τσέλσι έχασε βαθμούς κόντρα στην Μπέρνλι των 10 παικτών.

Η Τότεναμ τα χρειάστηκε κόντρα στη Λούτον, όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη 2-1 με ανατροπή για την 30ή αγωνιστική της Premier League και να παραμείνει στη μάχη για την τετράδα που οδηγεί στο Champions League.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου είχε την κυριαρχία στον αγώνα, δημιούργησε φάσεις, είχε και δοκάρι, όμως τα έκανε όλα αφότου βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 3' από τον Ταχίτ Τσονγκ. Όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο η πίεση αυξανόταν, μέχρι το 51ο λεπτό και το αυτογκόλ του Ισά Καμπορέ ανοίξει τον δρόμο της ανατροπής. Τη λύση έδωσε ο Χιονγκ-Μιν Σον στο 86ο λεπτό για το 2-1 που κρατά την Τότεναμ αρκετά μακριά από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αντιθέτως, η Λούτον έχει συγκάτοικο πλέον στην 17η θέση και στη σωτηρία, αφού η Νότιγχαμ απέσπασε βαθμό 1-1 στο "Σίτι Γκράουντ" από την Κρίσταλ Πάλας και άφησε πίσω της την τιμωρία τεσσάρων βαθμών. Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με τον Ζαν-Φιλίπ Ματετά στο 11' και είχαν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Εμπερέτσι Σελς στην οποία είπε "όχι" ο Ματς Σελς (ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος έμεινε εκτός αποστολής).

Το 2-0 δεν έγινε, αλλά ο Κρις Γουντ έκανε το 1-1 με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με τη Φόρεστ να είναι σαφώς βελτιωμένη στο 2ο μέρος, να χάνει ευκαιρίες και να πλησιάζει την ανατροπή, αλλά τελικά να παραμένει για έκτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη.

Η αυτοκαταστροφική Τσέλσι έκανε ξανά την εμφάνισή της και το 2-2 κόντρα στην Μπέρνλι την αφήνει πολύ πίσω στη μάχη ενός καλού ευρωπαϊκού εισιτηρίου. Σε έναν αγώνα χωρίς... φρένο και συνολικά 51 τελικές από τις δύο ομάδες, οι "μπλε" κατάφεραν να προηγηθούν στο 44' με πέναλτι του Κόουλ Πάλμερ που αμφισβητήθηκε αρκετά, να μείνουν με παίκτη παραπάνω λόγω δεύτερης κίτρινης κάρτας στον Λορένζ Ασινιόν που υπέπεσε στην παράβαση και παρ' όλα αυτά να μην πάρουν τη νίκη.

Με την έναρξη του 2ου μέρους οι φιλοξενούμενοι (που έχασαν και τον προπονητή τους, Βενσάν Κομπανί, με αποβολή στη φάση του πέναλτι) ισοφάρισαν χάρη σε γκολ του Τζος Κάλεν και στη συνέχεια προσπάθησαν να αντέξουν στο σφυροκόπημα. Τα κατάφεραν μέχρι το 78' και το δεύτερο γκολ του Πάλμερ στο παιχνίδι, όμως τρία λεπτά αργότερα βρήκαν την ισοφάρισν με τον Ντάρα Ο' Σέι και πήραν πολύτιμο βαθμό στη μάχη παραμονής που δίνουν.

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ", η Νιούκαστλ έκανε ανατροπή στην ανατροπή και με τρία γκολ στο τελευταίο τέταρτο έφτασε σε νίκη 4-3 επί της Γουέστ Χαμ και την πλησίασε στον έναν βαθμό στη μάχη της Ευρώπης. Δύο πέναλτι του Αλεξάντερ Ίσακ κράτησαν τους γηπεδούχους εντός αγώνα και δύο γκολ του Χάρβεϊ Μπαρνς στο τέλος έδωσαν τη νίκη απέναντι στην ομάδα του Ντίνου Μαυροπάνου (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι), που είχε προηγηθεί με 3-1 έπειτα από τα γκολ των Μιχαΐλ Αντόνιο, Μοχάμεντ Κουντούς και Τζάροντ Μπόουεν μέσα σε περίπου 25 λεπτά.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

• Νιούκαστλ - Γουέστ Χαμ 4-3 (6' πέν., 77' πέν. Ίσακ, 83', 90' Μπαρνς / 21' Αντόνιο, 45+10' Κουντούς, 48' Μπόουεν)
  • Τσέλσι - Μπέρνλι 2-2 (44' πέν., 78' Πάλμερ / 47' Κάλεν, 81' Ο' Σέι)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 3-3 (58', 70' Μπρέρετον, 68' Μακμπέρνι / 62' Παλίνια, 86' Ντεκόρντοβα-Ρέιντ, 90+3' Μουνίζ)
  • Νότιγχαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (61' Γουντ / 11' Ματετά)
  • Μπόρνμουθ - Έβερτον 2-1 (64' Σολάνκε, 90+1' αυτ. Κόουλμαν / 87' Μπέτο)
  • Τότεναμ - Λούτον 2-1 (51' αυτ. Καμπορέ, 86' Σον / 3' Τσονγκ)
  • 30/03 19:30 Άστον Βίλα - Γουλβς
  • 30/03 22:00 Μπρέντφορντ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 31/03 16:00 Λίβερπουλ - Μπράιτον
  • 31/03 18:30 Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ