PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Λίβερπουλ ανέκτησε την κορυφή στην επιστροφή Τσιμίκα, λύτρωση στο 90+7' για Τότεναμ

Ο Λουίς Ντίας της Λίβερπουλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπέρνλι για την Premier League 2023-2024 στο "Άνφιλντ", Λίβερπουλ | Σάββατο 10 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ υπέταξε την Μπέρνλι και ανέκτησε την κορυφή της Premier League από τη Μάντσεστερ Σίτι, στο παιχνίδι που ο Κώστας Τσιμίκας επέστρεψε στη δράση. Η Τότεναμ πήρε τη νίκη στο 90+7' κόντρα στην Μπράιτον.

Η Λίβερπουλ επιβλήθηκε με 3-1 της Μπέρνλι στο "Άνφιλντ" για την 24η αγωνιστική της Premier League και απάντησε στη Μάντσεστερ Σίτι, ανακτώντας την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι "κόκκινοι" άρχισαν πιο χαλαρά τον αγώνα και μπορεί να προηγήθηκαν με τον Ντιόγκο Ζότα, όμως δέχθηκαν γκολ στο τέλος του ημιχρόνου από τον Ντάρα Ο' Σέι, σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι. Τίποτα δεν ήταν ίδιο στη συνέχεια, αφού οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ ήταν πιο συγκεντρωμένοι και δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης.

Ο Λουίς Ντίας στο 52' έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τη Λίβερπουλ και ο τελευταίος της επιθετικής τριπλέτας που δεν είχε σκοράρει, ο Ντάργουιν Νούνιες, διαμόρφωσε το 3-1 στο 86'.

Ο Κώστας Τσιμίκας βρέθηκε στον πάγκο της Λίβερπουλ για πρώτη φορά από τον Δεκέμβριο και τον τραυματισμό του στον ώμο στο παιχνίδι με την Άρσεναλ και πέρασε ως αλλαγή στο 90+7', δείχνοντας ότι αφήνει πίσω τις δυσάρεστες στιγμές και είναι έτοιμος να προσφέρει ξανά.

Τότεναμ και Μπράιτον μοιράστηκαν τα πάντα στο Λονδίνο αλλά όχι και βαθμούς, αφού στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρέναν Τζόνσον έσωσε το "τρίποντο" με 2-1 για τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με εκτέλεση πέναλτι του Πασκάλ Γκρος στο 17' κι έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου, η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Παπ Ματάρ Σαρ, έχοντας αρκετούς διεθνείς και πάλι πίσω στο ρόστερ.

Η Τότεναμ προσπάθησε για την ανατροπή, ζήτησε πέναλτι στο 85', αλλά ο VAR είχε διαφορετική άποψη. Λίγο αργότερα το VIDEO αρνήθηκε την αποβολή του Λιούις Ντανκ, όμως στο 90+7' συμφώνησε με τη νομιμότητα του γκολ του Τζόνσον, δίνοντας τη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Έβερτον 2-0 (71', 85' Χάλαντ)
  • Γουλβς - Μπρέντφορντ 0-2 (35' Νέργκαρντ, 77' Τόνεϊ)
  • Φούλαμ - Μπόρνμουθ 3-1 (5' Ντεκόρντοβα-Ρέιντ, 36', 52' Μουνίζ / 50' Σένεσι)
  • Τότεναμ - Μπράιτον 2-1 (61' Σαρ, 90+7' Τζόνσον / 17' πέν. Γκρος)
  • Λούτον - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-3 (52' πέν. Μόρις / 30' Άρτσερ, 36' πέν. Μακατί, 72' Σόουζα)
  • Λίβερπουλ - Μπέρνλι 3-1 (31' Ζότα, 52' Ντίας, 79' Νούνιες / 45' Ο' Σέι)
  • 10/02 19:30 Νότιγχαμ - Νιούκαστλ
  • 11/02 16:00 Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ
  • 11/02 18:30 Άστον Βίλα - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 12/02 22:00 Κρίσταλ Πάλας - Τσέλσι