PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Άρσεναλ δάμασε την Μπράιτον, εκτός έδρας ανατροπή για την ασταμάτητη Βίλα

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς πανηγυρίζει γκολ με την Άρσεναλ απέναντι στην Λανς | 29 Νοεμβρίου 2023 @2023 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Η Άρσεναλ επέστρεψε στις επιτυχίες επικρατώντας άνετα 2-0 εντός έδρας της Μπράιτον ενώ η Άστον Βίλα πήρε τρίτη διαδοχική νίκη, αυτή τη φορά με σπουδαία εκτός έδρας ανατροπή (2-1) επί της Μπρέντφορντ. Πάρτι της Γουέστ Χαμ (3-0) με θύμα την Γουλβς.

Ο νόμος του ισχυρού επιβεβαιώθηκε απόλυτα στα απογευματινά κυριακάτικα ματς της 17ης αγωνιστικής της Premier League, αφού οι ομάδες που είχαν την ετικέτα του φαβορί έφτασαν, εύκολα ή δύσκολα, στην κατάκτηση του τριπόντου.

Η Άρσεναλ υπέταξε με 2-0 την Μπράιτον στο "Έμιρεϊτς" και η Γουέστ Χαμ θριάμβευσε με 3-0 επί της Γουλβς στο "Λόντον Στέιντιουμ", ενώ στο τρίτο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα στο Λονδίνο, η Άστον Βίλα πανηγύρισε σπουδαία ανατροπή, επικρατώντας με 2-1 της Μπρέντφορντ.

Επιστροφή στις νίκες για την Άρσεναλ

Η Άρσεναλ ήθελε πάση θυσία το τρίποντο για να αφήσει πίσω την ήττα στο "Βίλα Παρκ" από την Άστον Βίλα και να επιστρέψει στις επιτυχίες και το έκανε με εμφατικό τρόπο. Και αυτό γιατί ήταν καταιγιστική απέναντι στην Μπράιτον και με 26 τελικές εκ των οποίων 9 εντός εστίας (6 η ομάδα του Ντε Τζέρμπι, μόνο μία εύστοχη) έφτασε σε ένα πειστικό 2-0, που σήμανε την πέμπτη νίκη της στις τελευταίες έξι αγωνιστικές.

Ο Γκαμπριέλ Ζεσούς με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έπειτα από εκτέλεση κόρνερ άνοιξε το σκορ για τους κανονιέρηδες στο 53ο λεπτό, με τον Χάβερτς να κλειδώνει το τρίποντο στο 87', με όμορφο πλασέ εντός περιοχής μετά από ασίστ του Ενκέτια.

Ομάδα χωρίς φρένο η Άστον Βίλα

Η Άστον Βίλα έδειξε τις άγριες διαθέσεις της όταν έριξε στο καναβάτσο τις Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ και έφτασε τις 15 σερί εντός έδρας νίκες στην Premier League, ωστόσο στο Λονδίνο έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα πως δεν της αρκεί η τετράδα αλλά θέλει να παλέψει μέχρι τέλους για τον τίτλο.

Οι βίλανς βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 45' από σουτ του Λιούις-Πότερ εντός περιοχής όμως τη στιγμή που όλα έδειχναν πολύ δύσκολα για εκείνους, δέχτηκαν ένα αναπάντεχο δώρο με την αποβολή του Μι με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 71' και το άνοιξαν.

Ο Μορένο έφερε το ματς σε ισορροπία στο 77' με κοντινή κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπέιλι και ο Γουότκινς υπέγραψε με τον ίδιο τρόπο την ανατροπή σκοράροντας στο 85' κόντρα στην πρώην ομάδα του, για να μείνει και η ομάδα του Έμερι με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά με την αποβολή του Καμαρά για χτύπημα σε αντίπαλο.

Η Γουέστ Χαμ απάντησε με τριάρα στην... πεντάρα

Η Γουέστ Χαμ δέχτηκε ένα ηχηρό χαστούκι μεσοβδόμαδα όπου δέχτηκε πέντε γκολ από τη συμπολίτισσα Φούλαμ χωρίς να βάλει ούτε καν το γκολ της τιμής και λίγα 24ωρα αργότερα ξέσπασε στην Γουλβς, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 3-0.

Ο Μοχάμεντ Κούντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μόγες, σκοράροντας δις στο πρώτο μέρος μέσα σε 10 λεπτά από ισάριθμες ασίστ του Πακετά, με τον Βραζιλιάνο να κάνει χατ-τρικ στις ασίστ στο 74ο λεπτό, όταν τροφοδότησε τον Μπόουεν πριν ο Άγγλος εξτρέμ εφορμήσει προς την αντίπαλη περιοχή και γράψει το τελικό 3-0 για τα σφυριά με διαγώνιο πλασέ.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Νότιγχαμ - Τότεναμ 0-2 (45+2' Ριτσάρλισον, 65' Κουλουσέβσκι)
  • Τσέλσι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (54' Πάλμερ, 61' Τζάκσον)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (24' Γκρίλις, 54' Λιούις / 76' Ματετά, 90+5' πέν. Ολίζ)
  • Νιούκαστλ - Φούλαμ 3-0 (57' Μάιλι, 64' Αλμιρόν, 82' Μπερν)