PREMIER LEAGUE

Premier League: Ανατροπή στο τέλος για την Τότεναμ, η Τσέλσι γλίτωσε τα χειρότερα

Ο Χιονγκ-Μιν Σον της Τότεναμ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας για την Premier League 2023-2024 στο "Τότεναμ Χότσπερ Στέιντιουμ", Λονδίνο | Σάββατο 2 Μαρτίου 2024 © 2024/KIN CHEUNG/AP IMAGES

Η Τότεναμ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας και πήρε τη νίκη που τη διατηρεί σε τροχιά τετράδας. Η Τσέλσι πήρε βαθμό στο τέλος κόντρα στην Μπρέντφορντ.

Η Τότεναμ τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, ωστόσο κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο φινάλε με 3-1 στο πλαίσιο της 27η αγωνιστικής της Premier League. Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου κυριάρχησαν σχεδόν σε όλο το ματς, με την Πάλας να βρίσκει πρώτη δίχτυα.

Ο Εμπερέτσι Έζε έφερε σε θέση ισχύος την ομάδα του Ολιβιέρ Γκλάσνερ στο 59ο λεπτό. Τα σπιρούνια είχαν τέσσερα λεπτά νωρίτερα δοκάρι με τον Σον, αλλά η προσπάθειά του έγλυψε το δοκάρι του Τζόνστον.

Στο 78' η Τότεναμ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Βέρνερ μετά από ασίστ του Τζόνσον και δύο λεπτά μετά ο Κριστιάν Ρομέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-1). Η Τότεναμ έφτασε τους 50 βαθμούς και παρέμεινε στην πέμπτη θέση.

Η Τσέλσι γλίτωσε τα χειρότερα κόντρα στην Μπρέντφορντ

Η Τσέλσι έμεινε μακριά από τις νίκες για δεύτερη σερί αγωνιστική, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Μπρέντφορντ εκτός έδρας.

Ο Νίκολας Τζάκσον έδωσε το προβάδισμα στους μπλε στο 35ο λεπτό, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Η ομάδα του Τόμας Φρανκ μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να φέρει τούμπα

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Τσέλσι 2-2 (50' Ρόερσλεβ, 69' Γουισά / 35' Τζάκσον, 83' Ντισασί)
  • Έβερτον - Γουέστ Χαμ 1-3 (56' Μπέτο / 62' Ζουμά, 90+1' Σούτσεκ, 90+5' Άλβαρες)
  • Φούλαμ - Μπράιτον 3-0 (21' Γουίλσον, 32' Μουνίζ, 90+1' Τραορέ)
  • Νιούκαστλ - Γουλβς 3-0 (14' Ίσακ, 33' Γκόρντον, 90+2' Λιβραμέντο)
  • Νότιγχαμ - Λίβερπουλ 0-1 (90+9' Νούνιες)
  • Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 3-1 (77' Βέρνερ, 80' Ρομέρο, 88' Σον / 59' Έζε)
  • 02/03 19:30 Λούτον - Άστον Βίλα
  • 03/03 15:00 Μπέρνλι - Μπόρνμουθ
  • 03/03 17:30 Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 04/03 22:00 Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ