LIGUE 1

Παρί - Στρασμπούρ 2-1: Ο Εμπαπέ στο 90+6' διόρθωσε την γκάφα του Νεϊμάρ

Ο Κιλιάν Εμπαπέ πανηγυρίζει αφού σκόραρε στο Γιουβέντους - Παρί Σεν Ζερμέν
Ο Κιλιάν Εμπαπέ πανηγυρίζει αφού σκόραρε στο Γιουβέντους - Παρί Σεν Ζερμέν © 2022 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Ο Νεϊμάρ δέχθηκε δύο κίτρινες κάρτες σε ένα λεπτό, ο Μαρκίνιος σημείωσε αυτογκόλ, όμως ο Κιλιάν Εμπαπέ ήταν εκεί ώστε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων να δώσει τη νίκη 2-1 στην Παρί κόντρα στη Στρασμπούρ για τη Ligue 1.

Ο Κιλιάν Εμπαπέ επέστρεψε στη δράση για την Παρί ύστερα από την ήττα στον τελικό του Μουντιάλ 2022 και έσωσε τους πρωταθλητές Γαλλίας, αφού με πέναλτι στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη 2-1 απέναντι στη Στρασμπούρ για τη 16η αγωνιστική της Ligue 1.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο μέχρι το συναρπαστικό φινάλε. Ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ στο 14' έπειτα από ασίστ του Νεϊμάρ, όμως η Παρί δεν κατάφερε να κυριαρχήσει στη συνέχεια, παρότι είχε την κατοχή της μπάλας. Οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν στα μάτια τους γηπεδούχους και μπορεί να μην είχαν τη μεγάλη στιγμή, όμως κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από την εστία τους τα μεγάλα αστέρια της Παρί.

Μάλιστα, με την έναρξη του 2ου μέρους, σε μία προσπάθεια του Αντριάν Τομασόν, η μπάλα εξοστρακίστηκε στον Μαρκίνιος και κατέληξε στα δίχτυα του Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα. Ο εκνευρισμός ήταν μεγάλος για την Παρί και αποτυπώθηκε στη συμπεριφορά του Νεϊμάρ. Ο Βραζιλιάνος αντίκρισε κίτρινη κάρτα στο 61' επειδή έβαλε το χέρι του στο πρόσωπο του Τομασόν και ένα λεπτό αργότερα έκανε θέατρο, με συνέπεια να δεχθεί δεύτερη κίτρινη και να αποβληθεί.

Με παίκτη λιγότερο, ο κίνδυνος ήττας για την Παρί αυξήθηκε κατακόρυφα. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για το νικητήριο γκολ και στις καθυστερήσεις η Παρί θεώρησε πως το πέτυχε με τον Μαρκίνιος. Ο διαιτητής γύρισε πίσω τη φάση και καταλόγισε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Ζερζινό Νιαμσί στον Εμπαπέ, δίνοντας τη δυνατότητα στον Γάλλο να στεφθεί ήρωας. Ο Εμπαπέ εκτέλεσε εύστοχα και έδωσε στην Παρί τη νίκη με 2-1.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

• Αζαξιό - Ανζέ 1-0 (40' πέν. Μπελαϊλί)
  • Τρουά - Ναντ 0-0
  • Οσέρ - Μονακό 1-1 (30' πέν. Νιάνγκ / 45+3' πέν. Μπεν Γεντέρ)
  • Κλερμόν - Λιλ 0-2 (68' πέν. Γκόμες, 90+4' Μπαγιό)
  • Μπρεστ - Λιόν 2-4 (29' Περέιρα, 72' Μουνιέ / 21' Κακρέ, 32' Σερκί, 35' πέν. Λακαζέτ, 49' Τετέ)
  • Παρί - Στρασμπούρ 2-1 (14' Μαρκίνιος, 90+6' πέν. Εμπαπέ / 51' αυτ. Μαρκίνιος)
  • 29/12 18:00 Λοριάν - Μονπελιέ
  • 29/12 20:00 Ρεμς - Ρεν
  • 29/12 22:00 Νις - Λανς
  • 29/12 22:00 Μαρσέιγ - Τουλούζ