ΓΑΛΛΙΑ

Παρί Σεν Ζερμέν - Σεντ Ετιέν 3-2: Ο Ικάρντι έσωσε τους Παριζιάνους σε ματς με τρελό φινάλε

PSG's Kylian Mbappe celebrates with teammate Mauro Icardi, right, after scoring his team's second goal during the French League One soccer match between Paris Saint-Germain and St Etienne at Parc Des Princes in Paris, France, Sunday, April 18, 2021. (AP Photo/Francois Mori) AP

Σε ένα ματς που όλα τα γκολ μπήκαν από το 78 και μετά η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 3-2 της Σεντ Ετιέν με τον Ικάρντι να λυτρώνει τους Παριζιάνους στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων. Αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Σισέ.

Την εξέλιξη του παιχνιδιού της Παρί Σεν Ζερμέν με την Σεντ Ετιέν δεν θα μπορούσε να την σκεφτεί ούτε ο καλύτερος σεναριογράφος.

Αν δει κάποιος το σκορ θα υποθέσει ότι έγινε ένα γεμάτο συγκινήσεις παιχνίδι, αλλά όλα έγιναν από το 78 και μετά με τις ανατροπές να διαδέχονται η μία την άλλη στα τελευταία είκοσι λεπτά του ματς.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Η Σεντ Ετιέν με τον Σισέ να αγωνίζεται σε όλο το παιχνίδι έβαλε δύσκολα στους Παριζιάνους. Η Παρί με αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή της πίεζε, αλλά το 0-0 παρέμενε.

Στο 78' μετά από ασίστ του Τραουκο ο Μπουανγκά έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Εμπαπέ έκανε το 1-1 και στο 87' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε μπροστά στο σκορ την Παρί.

Εκεί νόμιζαν όλοι ότι θα τελείωνε το ματς όμως ο Χαμουμά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το 2-2! Όμως ούτε εκεί τελείωσε το ματς. Ο Μάουρο Ικάρντι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-2 χαρίζοντας τη νίκη στην Παρί.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Ρικο, Φλορέντσι (77' Νταγκμπά), Κέχρερ, Κιμπεμπέ, Μπέικερ, Ντανίλο, Ερέρα, Σαράμπια (67' Ντι Μαρία), Ραφίνια (67' Βεράτι), Εμπαπέ, Κεάν (68' Ικάρντι)

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ: Γκριν, Ντεμπισί (56' Μουεφέκ), Μουκουντί, Σισέ, Τράουκο (89' Αμπί), Γιουσούφ (46' Νορντέν), Καμαρά, Νεγιού, Μονέ Πακέ (46' Μπουανγκά), Κχαζρί (68' Αουσίς), Χαμουμά

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 33ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 16 Απριλίου

Λιλ - Μονπελιέ 1-1 (85' Αραούζο - 21' Ντελόρ)

Σάββατο 17 Απριλίου

Ανζέ - Ρεν 0-3 (45+1' Ντοκού, 63' Τεριέ, 90\ Γκιρασί)

Μαρσέιγ - Λοριάν 3-2 (53' Παγέτ, 56', 90+1' Λιρόλα - 19', 70' Μοφί)

Κυριακή 18 Απριλίου

Παρί Σεν Ζερμέν - Σεντ Ετιέν 3-2 (79', 87' πέν. Εμπαπέ, 90+5' Ικάρντι - 77' Μπουανγκά, 90+2' Αμουμά)

16:00 Νιμ - Στρασβούργο

16:00 Ρεμς - Μετς

16:00 Μπρεστ - Λανς

16:00 Ντιζόν - Νις

18:05 Μπορντό - Μονακό

22:00 Ναντ - Λιόν