LIGUE 1

Παρί Σεν Ζερμέν - Κλερμόν 1-1: Βραχυκύκλωσε από την ουραγό, έχοντας το μυαλό στη Βαρκελώνη

PSG's Kylian Mbappe, center, and Goncalo Ramos react during the French League One soccer match between Paris Saint-Germain and Clermont at the Parc des Princes stadium in Paris, Saturday, April 6, 2024. (AP Photo/Lewis Joly)
Εμπαπέ και Ράμος απογοητευμένοι @ 2024 LEWIS JOLY / AP IMAGES

Ο Λουίς Ενρίκε προχώρησε σε εκτεταμένο ροτέισον κόντρα στην Κλερμόν, θέλοντας να έχει φρέσκια την ομάδα του ενόψει της πρώτης αναμέτρησης με την Μπαρτσελόνα, ωστόσο η Παρί πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στο 1-1.

Η Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της ουραγού Κλερμόν, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στο Παρκ Ντε Πρενς για την 28η αγωνιστική της Ligue 1.

Ο Λουίς Ενρίκε προχώρησε σε εκτεταμένο, ροτέισον, άφησε και τον Κίλιαν Εμπαπέ στον πάγκο που πέρασε ως αλλαγή στο 67', καθώς ήθελε να δώσει ανάσες στους παίκτες του ενόψει του πρώτου αγώνα με την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νου για τους "8" του Champions League.

Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι στάθηκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και βρήκαν το γκολ με τον Κεϊτά στο 32ο λεπτό. Οι Παριζιάνοι βρήκαν γκολ με τον Μαγιούλου, όμως το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR για επιθετικό φάουλ.

Μετά την ανάπαυλα η Παρί αύξησε την πίεσή της στα καρέ της Κλερμόν και είχε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει. Δύο από αυτές σταμάτησαν στο δοκάρι, καθώς το σουτ του Χακίμι στο 60ο λεπτό, αλλά και η προσπάθεια του Ράμος στο 71', τράνταξαν το δοκάρι του Εντιαγέ.

Οι Παριζιάνοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 86' με τον Γκονσάλο Ράμος, μετά από έξοχη ασίστ του Κίλιαν Εμπαπέ που βρήκε τον Πορτογάλο φορ μέσα στην περιοχή. Η Παρί έφτασε τους 63 και είναι στο +13 από τη δεύτερη Μπρεστ, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο, ενώ η Κλερμόν είναι στην τελευταία θέση με 21.

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Λιλ - Μαρσέιγ 3-1 (54' πέν. Ντέιβιντ, 71' Καμπελά, 84' Γκούντμουντσον / 81' αυτ. Ισμαΐλι)
  • Λανς - Χάβρη 1-1 (58' Φρανκόβσκι - 78' πεν. Σαμπί)
  • Παρί - Κλερμόν 1-1 (86' Ράμος - 32' Κεϊτά)
  • 07/04 14:00 Μπρεστ - Μετς
  • 07/04 16:00 Τουλούζ - Στρασμπούρ
  • 07/04 16:00 Ρεμς - Νις
  • 07/04 16:00 Μονπελιέ - Λοριάν
  • 07/04 18:05 Μονακό - Ρεν
  • 07/04 21:45 Ναντ - Λιόν