LIGUE 1

Παρί - Ρεμς 1-1: Ο Μπαλόγκουν σόκαρε το Παρίσι στο 90+6'

TWITTER

Η Παρί έχασε σωρεία ευκαιριών μέχρι ο Κιλιάν Εμπαπέ να ανοίξει το σκορ απέναντι στη Ρεμς, όμως η κόκκινη του Μάρκο Βεράτι είχε συνέπειες, με τον Φολάριν Μπαλόγκουν να ισοφαρίζει σε 1-1 στις καθυστερήσεις.

Η απώλεια της Λανς έδινε την ευκαιρία στην Παρί να ξεφύγει στο +5 από τη διώκτριά της. Εμπόδιο η Ρεμς αλλά κυρίως η αστοχία των παικτών του Κριστόφ Γκαλτιέ και η αποβολή του Μάρκο Βεράτι. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Φολάριν Μπαλόγκουν ισοφάρισε σε 1-1 και σόκαρε τους πρωταθλητές στην 20ή αγωνιστική της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί στο 1ο μέρος και το μόνο που τους έλειπε ήταν το γκολ. Ο Γεβάν Ντιούφ ήταν άψογος κάτω από τα καρέ του και αντιμετώπισε με επιτυχία κάθε κίνδυνο. Σε μία φάση που δεν τα κατάφερε, στάθηκε με το μέρος του το δοκάρι.

Η Παρί συνέχισε στο ίδιο τέμπο στο 2ο μέρος και στο 51', έπειτα από σουτ του Λιονέλ Μέσι που κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Κιλιάν Εμπαπέ. Αυτός πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ με το πρώτο τέρμα του στο πρωτάθλημα για το 2023. Η χαρά μετριάστηκε αμέσως, αφού στο 59' ο Μάρκο Βεράτι αντίκρισε κόκκινη κάρτα για τάκλιν από πίσω σε αντίπαλο.

Το παιχνίδι πήρε άγριο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να πλησιάζουν μέχρι την αντίπαλη εστία, αλλά να μην κάνουν σωστή επιλογή στην τελική προσπάθεια. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι παίκτες της Παρί έχασαν την μπάλα, η Ρεμς βγήκε στην αντεπίθεση και μια προωθημένη μπαλιά στον Μπαλόγκουν έδωσε την ευκαιρία στον Άγγλο να περάσει τον Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα και να ισοφαρίσει σε 1-1.