LIGUE 1

Παρί - Λιλ 4-3: Ο παγκόσμιος Μέσι λύτρωσε τους πρωταθλητές με μαγικό φάουλ στο 90+5'

@2022 ARMANDO FRANCA/AP IMAGES

Η Παρί βρέθηκε μπροστά στο φάσμα της τέταρτης διαδοχικής ήττας μετά από τρομερή ανατροπή της Λιλ στο "Παρκ Ντε Πρενς" όμως ο Εμπαπέ έφερε το ματς στα ίσα στο 87' και ο Μέσι υπέγραψε το τελικό 4-3 με ασύλληπτη εκτέλεση φάουλ στο 90+5'.

Η Παρί και η Λιλ πήραν μέρος σε ένα από τα πιο τρελά και συναρπαστικά ματς της φετινής σεζόν, όχι μόνο στην Ligue 1 αλλά σε όλη την Ευρώπη, με το φινάλε να βρίσκει την πρωταθλήτρια Γαλλίας να επιβιώνει από το θρίλερ και να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη.

Λυτρωτής για τους Παριζιάνους και τον... Κριστόφ Γκαλτιέ ήταν ο Λιονέλ Μέσι, με τον παγκόσμιο πρωταθλητή με την εθνική Αργεντινής να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα των λιλουά με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και να διαμορφώνει το τελικό 4-3, κάνοντας ανατροπή στην... ανατροπή.

Το ματς άρχισε με ιδανικό τρόπο για την Παρί αφού πριν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο είχε προβάδισμα δύο γκολ χάρη στους Κιλιάν Εμπαπέ (άδειασε με απίστευτη ντρίμπλα δύο αντιπάλους πριν κάνει το 1-0 στο 12') και Νεϊμάρ (έκανε το 2-0 με πλασέ).

Ωστόσο, η Λιλ μόνο λευκή πετσέτα δεν πέταξε στη συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 24ο λεπτό με εξαιρετική κεφαλιά του Ντιακιτέ και να γεμίζουν με άγχος και πίεση τους Παριζιάνους.

Αυτή έγινε αισθητή στο δεύτερο μέρος, με τον Νεϊμάρ να αποχωρεί τραυματίας λίγα λεπτά μετά την έναρξή του και την Λιλ να κάνει σπουδαία ανατροπή, με τον Ντέιβιντ να φέρνει το ματς σε ισορροπία με πέναλτι και τον Μπαμπά να εκτελεί τον Ντοναρούμα στο 69'.

Η φάση αυτή εκνεύρισε τον Εμπαπέ που τα έβαλε με τους συμπαίκτες του όπως έδειξε ο τηλεοπτικός φακός, με τον Γάλλο να πεισμώνει παράλληλα και να κάνει το 3-3 στο 87ο λεπτό με πλασέ, για να δώσει... ασίστ για το κρεσέντο του Μέσι.

Αυτό έλαβε χώρα στις καθυστερήσεις, με τον Pulga να στήνει τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή σε φάουλ που κέρδισε η ομάδα του και να τη στέλνει στα δίχτυα με τη βοήθεια του δοκαριού, για να υπογράψει μία πολύ σημαντική νίκη για την Παρί στην οικονομία της φετινής Ligue 1.

Σημειώνεται μάλιστα ότι με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των τριών ηττών που μετρούσε στα ισάριθμα προηγούμενα παιχνίδια της, απέναντι σε Μαρσέιγ (Κύπελλο), Μονακό (πρωτάθλημα) και Μπάγερν (Champions League).

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Οσέρ - Λιόν 2-1 (51' πεν. Περίν, 53' Ζουμπάλ / 36' Ντεμπελέ)
  • Νις - Ρεμς 0-0
  • Στρασμπούρ - Ανζέ 2-1 (14' 42' Ντιαλό / 73' πεν. Μπενταλέμπ)
  • Παρί - Λιλ 4-3 (11' 87' Εμπαπέ, 17' Νεϊμάρ, 90+5' Μέσι / 24' Ντιακιτέ, 58' πεν. Ντέιβιντ, 69' Μπαμπά)
  • 19/02 16:00 Λοριάν - Αζαξιό
  • 19/02 16:00 Μπρεστ - Μονακό
  • 19/02 16:00 Ρεν - Κλερμόν
  • 19/02 16:00 Τρουά - Μονπελιέ
  • 19/02 18:05 Λανς - Ναντ
  • 19/02 21:45 Τουλούζ - Μαρσέιγ