LIGUE 1

Παρί - Λανς 3-1: Καθάρισε το ντέρμπι κορυφής σε εννιά λεπτά με ιστορικό γκολ Εμπαπέ και Μέσι

@2021 CHRISTOPHE ENA/AP IMAGES

Η Παρί Σεν Ζερμέν χρειάστηκε εννιά λεπτά για να πετύχει τρία γκολ στο πρώτο μέρος, ώστε να κάνει δικό της το ντέρμπι κορυφής με τη Λανς στο Παρκ Ντε Πρενς. Τα γκολ για την ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ πέτυχαν οι Εμπαπέ (έγραψε ιστορία με αυτό το γκολ), Βιτίνια και Μέσι. Μείωσε ο Φρανκόφσκι με πέναλτι για τους φιλοξενούμενους, που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 19' λόγω της αποβολής του Σαμέντ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε το ντέρμπι κορυφής με τη Λανς και περιόρισε σημαντικά τις όποιες βλέψεις της για την κατάκτηση του τίτλου. Οι Παριζιάνοι πέτυχαν τρία γκολ σε εννιά λεπτά στο πρώτο μέρος και καθάρισαν την υπόθεση νίκη, επικρατώντας στο τέλος με 3-1.

Ο δρόμος προς το τρίποντο για την ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ άνοοξε ουσιαστικά στο 19ο λεπτό. Ο Σαμέντ έκανε ένα σκληρό μαρκάρισμα με τις τάπες στον αστράγαλο του Χακίμι και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Ο Εμπαπέ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 31ο λεπτό με τον Βιτίνια να πιστώνεται την ασίστ. Ο Γάλλος σούπερ σταρ έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του παριζιάνικου συλλόγου στο γαλλικό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τον Έντινσον Καβάνι. Έξι λεπτά μετά ο Βιτίνια μετά από εκτέλεση κόρνερ χαμηλά έκανε το σουτ από μακρινή απόσταση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τρίτο γκολ για τους Παριζιάνους πέτυχε ο Λιονέλ Μέσι με τον Εμπαπέ να του μοιράζει την ασίστ στο 40ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι αναθάρρησαν εκμεταλλευόμενοι τη "χαλάρωση" των γηπεδούχων.

Βρήκαν το ένα γκολ στο 60ο λεπτό. Ο Φαμπιάν Ρουίθ έκανε χέρι μέσα στην περιοχή και την εκτέλεση ανέλαβε ο Φρανκόφσκι, ο οποίος ευστόχησε. Η Λανς είχε ευκαιρίες για να πετύχει κι άλλα γκολ, όμως το 3-1 παρέμεινε μέχρι το φινάλε. Η Παρί με τους τρεις βαθμούς έφτασε τους 72, ενώ η Λανς παρέμεινε στη δεύτερη θέση έχοντας 63.