LIGUE 1

Παρί - Ανζέ 2-0: Ο παγκόσμιος πρωταθλητής Μέσι επέστρεψε και υπέγραψε το τρίποντο για το +6

Ο Μέσι πανηγυρίζει γκολ του στο Παρί - Τρουά
Ο Μέσι πανηγυρίζει γκολ του στο Παρί - Τρουά 2022 AP PHOTO/FRANCOIS MORI

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 2-0 της Ανζέ για την 18η αγωνιστική της Ligue 1, με τον Μέσι να σκοράρει το δεύτερο γκολ. Στο +6 οι Παριζιάνοι από τη δεύτερη Λανς.

Η Παρί υποδέχθηκε την Ανζέ για την 18η αγωνιστική της Ligue 1 σ' ένα παιχνίδι που συγκέντρωσε τα βλέμματα. Ο λόγος, η επιστροφή του Μέσι από το Μουντιάλ ως Παγκόσμιος Πρωταθλητής. Οι Παριζιάνοι επικράτησαν 2-0 με τον Pulga να πετυχαίνει ένα γκολ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ από νωρίς. Ο Μέσι τροφοδότησε τον Μουκέλ από τα δεξιά. Εκείνος γέμισε στην περιοχή, με τον Εκιτικέ στο πρώτο δοκάρι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 των Παριζιάνων. Οι γηπεδούχοι είχαν επίσης καλή στιγμή στο 24 λεπτό με κεφαλιά του Ράμος.

Η Ανζέρ δεν μπόρεσε να αντιδράσει ουσιαστικά, ενώ στο δεύτερο μέρος οι ευκαιρίες ήταν πιο λίγες. Οι Παριζιάνοι κατάφεραν να κλειδώσουν τη νίκη στο 72ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν ωραία, ο Μουκέλ είδε την κίνηση του Μέσι, με τον Pulga να κάνει το 2-0.

Κάπως έτσι, η Παρί είναι στην κορυφή της Ligue 1 με 47 πόντους και βρίσκεται στο +6 από τη Λανς.

Τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής

• Αζαξιό - Ρεμς 0-1 (3' Μουνέτσι)
  • Οσέρ - Τουλούζ 0-5 (4' Σαϊμπί, 33' Ρουαό, 41' ποέν. Φαν ντεν Μπόμεν, 75' Αμπουκλάλ, 88' Ντάλινχα)
  • Κλερμόν - Ρεν 2-1 (31' Κιεΐ, 90+5' Γκαστιέν / 74' Καλιμουεντό)
  • Ναντ - Λιόν 0-0
  • Μπρεστ - Λιλ 0-0
  • Λοριάν - Μονακό 2-2 (75' Ουαταρά, 77' Μοφί / 61' Εμπολό, 90+3' Μπεν Γεντέρ)
  • Νις - Μονπελιέ 6-1 (15', 56' Πεπέ, 35' Τουράμ, 75' Ντελόρ, 82',85' Μπάρκλεϊ / 80' Σαβανιέρ)
  • Παρί - Ανζέ 2-0 (5' Εκιτικέ, 72' Μέσι)
  • Στρασμπούρ - Λανς 2-2 (13' Πρτσιτς, 16' Γκαμεϊρό / 11' Κλοντ Μορίς, 33' Οπέντα)
  • Τρουά - Μαρσέιγ 0-2 (10' Μπεμπά, 46' Βερτού)