SUPER LEAGUE 2

Πανσερραϊκός - Ηρακλής 0-2: Ο Γιουμπιτάνα υπέγραψε το διπλό του "Γηραιού" στις Σέρρες

Ο Γιουμπιτάνα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε με τον Ηρακλή
Ο Γιουμπιτάνα πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε με τον Ηρακλή INTIME

Σπουδαίο διπλό πέτυχε ο Ηρακλής στις Σέρρες, με τον Γηραιό να επικρατεί του Πανσερραϊκού 2-0 με τον Γιουμπιτάνα να σημειώνει και τα δύο γκολ για την ομάδα του Κώστα Γεωργιάδη.

Ο Ηρακλής σημείωσε την πρώτη του νίκη στη Super League 2, καθώς επικράτησε του Πανσερραϊκού στην έδρα του 2-0 με τον Γιουμπιτάνα και τον έπιασε στον βαθμολογικό πίνακα του Α' ομίλου.

Το παιχνίδι είχε ρυθμό και φάσεις για τις δύο ομάδες, όμως ο Γηραιός εκμεταλλεύτηκε τις στιγμές του. Αρχικά στο 25ο λεπτό έπειτα από πάσα του Άλεξιτς ο Γιουμπιτάνα αν και έκανε ένα αδύναμο πλασέ, τελικά κατάφερε να νικήσει τον Γιαννίκογλου.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου μέρους ο Πανσερραϊκός προσπάθησε να αντιδράσει, ανεπιτυχώς ενώ δεν έλειψαν τα σκληρά μαρκαρίσματα από τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο ματς και βρήκε και δεύτερο γκολ με το οποίο κλείδωσε το ματς. Οι παίκτες του Κώστα Γεωργιάδη αναπτύχθηκαν ωραία και ο Γιουμπιτάνα βγήκε τετ-α-τετ. Αρχικά ο Γιαννίκογλου τον σταμάτησε, όμως ο Βραζιλιάνος πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα εναπομείναντα λεπτά το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με τον Πανσερραϊκό να μην μπορεί να πάρει κάτι από το ματς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν γκολ με τον Κατσαντώνη στο 53' το οποίο ακυρώθηκε για οφσάιντ (λανθασμένα).

Πανσερραϊκός: Γιαννίκογλου, Δεληγιάννης (46′ Ζέρης), Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Παντεκίδης, Σιόντης (51′ Ανάκογλου), Σιοφανός (46′ Σαΐντ), Θυμιάνης (67′ λ.τ Δημητρίου), Μούργος, Κανίς, Κατσαντώνης (60′ Λιούμης).

Ηρακλής: Βελλίδης, Πανάγου, Βιτλής, Α.Παπαστεριανός, Χρουσιέλ, Σίλβα (90+1′ Κωστούλας), Πατράλης, Τότσκα (80′ Μελούνοβιτς), Άλεξιτς (80′ Μανουσάκης), Τόμας (71′ Δόρης), Γιουμπιτάνα (90+1′ Κουντουριώτης).