Παναιτωλικός - ΟΦΗ 0-2: Οι γηπεδούχοι είχαν τα δοκάρια, αλλά οι Κρητικοί πήραν τη νίκη και την πρώτη θέση

Ο ΟΦΗ επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού για την τελευταία αγωνιστική των playouts, με τον Γκράτερολ να βάζει αυτογκόλ στο 84' και τον Γκρόνινγκ στο 90+4' να κλειδώσει το ματς . Εξασφάλισαν την πρωτιά στο μίνι πρωτάθλημα οι Κρητικοί.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στο Αγρίνιο ανάμεσα στον Παναιτωλικό και τον ΟΦΗ για την τελευταία αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν μεν τρία δοκάρια, όμως οι Κρητικοί επικράτησαν 2-0 βρίσκοντας δύο γκολ στα τελευταία λεπτά.

Το πρώτο γκολ έγινε πραγματικότητα με αυτογκόλ του Γκρατερόλ στο 84', ενώ ο Γκρόνινγκ στο 90+4' κλείδωσε το τρίποντο για τους Κρητικούς. Έτσι, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας έφτασε τους 41 πόντους και εξασφάλισε την πρώτη θέση στα playouts.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ήταν πιο προσεκτικές με το ματς να αποκτάει ρυθμό όσο κυλούσαν τα λεπτά. Στο 10' οι Κρητικοί σκόραραν με πλασέ του Ντίκο, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, καθώς ο επιθετικός των φιλοξενουμένων ήταν εκτεθειμένος, απόφαση που επιβεβαίωσε και το VAR.

Ο Παναιτωλικός είχε περισσότερες τελικές και στο 40' είχε και δοκάρι. Ο Μπουζούκης εκτέλεσε φάουλ, ο Στάγιτς πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Χριστογεώργου. Στη συνέχεια ο ΟΦΗ προσπάθησε να απαντήσει. Ο Λάρσον έκανε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Γκρατερόλ να εκτινάσσεται και να αποκρούει.

Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους ο Παναιτωλικός είχε δεύτερο δοκάρι. Ο Καρέλης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα ξανά δεν έκανε το χατίρι στους γηπεδούχους. Σαν μία... κόπια του δευτέρου μέρους οι Κρητικοί σκόραραν πάλι με τον Ντίκο, αλλά ξανά ήταν εκτεθειμένος.

Ο Παναιτωλικός είχε και τρίτο δοκάρι στο παιχνίδι. Ο Καρέλης έπιασε ξανά μία κεφαλιά, αλλά πάλι η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, αλλά σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Χριστογεώργου.

Ο ΟΦΗ εν τέλει ήταν εκείνος που μπήκε μπροστά στο σκορ στο 84ο λεπτό. Ο Λάρσον έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Χουχούμης έβαλε το πόδι του και άλλαξε την πορεία της μπάλας. Ο Γκρατερόλ αιφνιδιάστηκε, έδιωξε πάνω στο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι στο 90+4' κλείδωσαν το ματς. Ο Μπιφουμά νίκησε τον Ντίας και έκανε το γύρισμα από τα αριστερά. Ο Γκρόνινγκ απέφυγε τον Γκράτερολ και πλάσαρε για το 2-0.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Γκράτερολ, Χουχούμης, Λάρσον, Μλάντεν, Στάγιτς, Ξενιτίδης (80' Κολοβός), Τσιγγάρας (74' Νικολάου), Μπουζούκης (64' Ντουάρτε), Ντίας, Βοΐλης (80' Σενγκέλια), Καρέλης (80' Σίλβα)

ΟΦΗ: Χριστογεώργος, Διαμαντής, Γιοχού, Γιαννούλης (61' Μπιφουμά), Μεγιάδο, Ντιουσέ, Λάρσον, Τοράρινσον, Μπάκιτς (76' Μαρινάκης), Φελίπε (86' Φαλατά), Ντίκο (76' Γκρόνινγκ)