ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών: Θρίαμβος για Γαλλία κόντρα στο Μαρόκο, στα προημιτελικά κι η Κολομβία

Η Εζενί λε Ζομέρ της Γαλλίας πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στο Μαρόκο για τη φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, Αδελαΐδα | Τρίτη 8 Αυγούστου 2023 © 2023/JAMES ELSBY/AP IMAGES

Η Γαλλία διέλυσε το Μαρόκο και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών. Η Κολομβία υπέταξε την Τζαμάικα και συμπλήρωσε την οκτάδα.

Η Γαλλία επικράτησε του Μαρόκου και στο Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών, ύστερα από αυτό των ανδρών. Το 4-0 έδωσε την πρόκριση στα προημιτελικά στην ομάδα toy Ερβέ Ρενάρ, έχοντας επικρατήσει μερικούς μήνες νωρίτερα με 2-0 στα ημιτελικά του Κατάρ.

Οι γυναίκες είχαν πιο εύκολο έργο αφού μόλις στο 23ο λεπτό είχαν πάρει διαφορά τριών τερμάτων χάρη στις Καντιντιατού Ντιανί, Κενζά Νταλί και Εζενί λε Ζομέρ. Οι Μαροκινές δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και το μόνο που συνέβη στο 2ο μέρος ήταν η Λε Ζομέρ να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 70' και να "κλειδώσει" το ραντεβού με την Αυστραλία.

Στα προημιτελικά προκρίθηκε και η Κολομβία, η οποία υπέταξε με 1-0 την έκπληξη του τουρνουά, Τζαμάικα, η οποία απέκλεισε τη Βραζιλία στον όμιλο και είχε να δεχθεί γκολ 321 λεπτά. Το γκολ της αρχηγού, Καταλίνα Ούσμε, στο 51ο λεπτό ήταν αρκετό για της Νοτιοαμερικανίδες για να πάρουν τη νίκη.

Η πρώτη παρουσία της Κολομβίας σε οκτάδα Παγκοσμίου Κυπέλλου τη φέρνει αντιμέτωπη με την Αγγλία.