ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο γυναικών: Στα πέναλτι η Αγγλία, πρόκριση στα προημιτελικά και για Αυστραλία

Η Κλόι Κέλι και η Άλεξ Γκρίνγουντ της Αγγλίας πανηγυρίζουν την πρόκριση επί της Νιγηρίας στη φάση των 16 του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, Μπρίσμπεϊν | Δευτέρα 7 Αυγούστου 2023 © 2023/TERTIUS PICKARD/AP IMAGES

Η Αγγλία λύγισε τα πέναλτι τη Νιγηρία και προχώρησε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Μαζί της και η συνδιοργανώτρια Αυστραλία, που απέκλεισε τη Δανία.

Η Αγγλία τα χρειάστηκε απέναντι στη Νιγηρία, αλλά τελικά προκρίθηκε στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 με 4-2 στη διαδικασία των πέναλτι, έπειτα από 120 λεπτά χωρίς γκολ.

Οι πρωταθλήτριες Ευρώπης χρειάστηκε να αγωνιστούν στην παράταση χωρίς μία από τις καλύτερες παίκτριές τους, αφού η Λορέν Τζέιμς πάτησε αντίπαλο στο 87' και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη και εξέταση VAR, με συνέπεια να χάσει το επόμενο παιχνίδι.

Στα πέναλτι, η Τζόρτζια Στάνγουεϊ απέτυχε στο πρώτο της βραδιάς, όμως στη συνέχεια οι Νιγηριανές απέτυχαν σε δύο δικές τους εκτελέσεις κι έτσι η Αγγλία προκρίθηκε στα προημιτελικά όπου περιμένει τον νικητή του Κολομβία - Τζαμάικα.

Πρόκριση και για Αυστραλία

Η συνδιοργανώτρια Αυστραλία θα δώσει το "παρών" στα προημιτελικά, αφού υπέταξε με 2-0 τη Δανία στο κατάμεστο "Στέιντιουμ Οστρέλια".

Οι "ματίλντας" προηγήθηκαν με την Κέιτλιν Φουρντ στο 29ο λεπτό και στο 70' η Χέιλι Ράσο έγραψε το 2-0 , διασφαλίζοντας τη νίκη και την πρόκριση.

Η Αυστραλία περιμένει τον νικητή του Γαλλία - Μαρόκο στην επόμενη φάση.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Ελβετία - Ισπανία 1-5
  • Ολλανδία - Νότια Αφρική 2-1
  • Ιαπωνία - Νορβηγία 3-1
  • Σουηδία - ΗΠΑ 5-4 πέν., 0-0 παρ. 0-0 κ.α.
  • Αγγλία - Νιγηρία 4-2 πέν., 0-0 παρ., 0-0 κ.α.

• 16/08 Νικήτρια 3 - Νικήτρια 4

* Ο μικρός τελικός θα διεξαχθεί στις 19 Αυγούστου και ο τελικός στις 20 του μήνα.

TAGS ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΜΟΥΝΤΙΑΛ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΔΑΝΙΑΣ