ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Πρωτιά με επτάρα για Ολλανδία, πρόκριση για Αγγλία, Δανία και ΗΠΑ

Οι παίκτριες της Ολλανδίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στο Βιετνάμ
Οι παίκτριες της Ολλανδίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στο Βιετνάμ @ 2023 ALESSANDRA TARANTINO / AP IMAGES

Η Ολλανδία νίκησε με επτάρα το Βιετνάμ και εξασφάλισε την πρωτιά στον όμιλό της. Πρόκριση στα νοκ-άουτ και για Αγγλία, Δανία και ΗΠΑ.

Η δράση συνεχίστηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών της Νέας Ζηλανδίας με τέσσερις αναμετρήσεις για την τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι του πέμπτου ομίλου η Ολλανδία νίκησε 7-0 του Βιετνάμ. Οι οράνιε ήταν φουριόζες στο πρώτο μέρος καθώς πέτυχαν τέσσερα γκολ μέχρι και το 23ο λεπτό με τις Μάρτενς, Σνεις, Μπρουγκτς και Ρουρντ, ενώ η Φαν ντε Ντονκ έκανε το 5-0 στο 45'.

Στο δεύτερο μέρος η Μπρουγκτς έκανε το 6-0 στο 57ο λεπτό και η Ρουρντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 83ο λεπτό. Η Ολλανδία με αυτό το τρίποντο τερμάτισε στην πρώτη θέση.

Στο άλλο παιχνίδι, Πορτογαλία και ΗΠΑ αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) με τις Αμερικανές να βολεύονται με το "Χ" και να προκρίνονται στα νοκ-άουτ ως δεύτερες.

Η βαθμολογία του πέμπτου ομίλου

1. Ολλανδία 7 (9-1)
  2. ΗΠΑ 5 (4-1)
  3. Πορτογαλία 4 (2-1)
  4. Βιετνάμ 0 (0-12)

Στον τέταρτο όμιλο η Αγγλία νίκησε την Κίνα 6-1 και έκανε το "τρία στα τρία". Οι Ρούσο (4'), Χεμπ (26') και Τζέιμς (41') έδωσαν προβάρισμα τριών γκολ στο πρώτο μέρος. Η Ουάνγκ μείωσε προσωρινά στο 57ο λεπτό. Η Τζέιμς στο 65ο λεπτό έκανε το 4-1 και οι Κέλι (77') και Ντάλι (84'), διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι, η Δανία νίκησε την Αϊτή 2-0 με πέναλτι της Χάρντερ στο 21' και της Τρέλσγκαρντ στο 90+10'.