ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Πάρτι με πεντάρα για Ιαπωνία, ποδαρικό με το δεξί για την Αγγλία

Οι παίκτριες της Ιαπωνίας πανηγυρίζουν στον αγώνα τους απέναντι στην Ζάμπια για την τελική φάση του Μουντιάλ | 22 Ιουλίου 2023 @2023 JOHN COWPLAND/AP IMAGES

Η Ιαπωνία και η Αγγλία άρχισαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξάγεται σε Αυστραλία και Νέα Ζηλανδία, με την πρώτη να διαλύει με 5-0 την Ζάμπια και την δεύτερη να επικρατεί με 1-0 της Αϊτής.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών η Ιαπωνία, με την χώρα του Ανατέλοντος Ηλίου να συντρίβει με 5-0 την "πρωτάρα" σε τελική φάση, Ζάμπια, και να πιάνει στην κορυφή του 3ου ομίλου την Ισπανία, που είχε επιβληθεί με 3-0 της Κόστα Ρίκα.

Ουσιαστικά η φάση-κλειδί στο ματς ήταν εκείνη του 43ου λεπτού που οι σαμουράι άνοιξαν το σκορ αφού στο δεύτερο μέρος έκαναν επίδειξη δύναμης πετυχαίνοντας άλλα τέσσερα γκολ, με την 2η αγωνιστική να βρίσκει τις Ασιάτισες να αντιμετωπίζουν την Κόστα Ρίκα και την Ζάμπια να συγκρούεται με την Ισπανία.

Στο ματς που ακολούθησε στο πρόγραμμα της ημέρας και ήταν για τον 3ο όμιλο, η Αγγλία συνάντησε δυσκολίες απέναντι στην Αϊτή (αν και συμμετείχε για πρώτη φορά στην ιστορία της σε τελική φάση Μουντιάλ Γυναικών), με το χρυσό γκολ να έρχεται στο 29ο λεπτό για τις παίκτριες των τριών λιονταριών χάρη σε εύστοχο πέναλτι της Στάνγουεϊ.

TAGS ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΙΑΠΩΝΙΑΣ