ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ

Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών: Με... buzzer beater πήρε τη νίκη η Δανία επί της Κίνας

Οι παίκτριες της Εθνικής Δανίας πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Κίνας στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023 AP PHOTO/GARY DAY

Η Δανία με γκολ της Βανγκσγκάαρντ στο 89' πήρε τη νίκη επί της Κίνας με 1-0 στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Η σκόρερ είχε περάσει στο ματς στο 85'.

Η Δανία με γκολ στο 89' της αναμέτρησης με την Κίνα πήρε τη νίκη και το τρίποντο στην πρεμιέρα της στο Παγκόσμιο Κύπελλο Γυναικών. Η ομάδα από τη Σκανδιναβία ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δη προς το τέλος που ανέβασε την πίεση της.

Η Αμάλια Βανγκσγκάαρντ αναδείχτηκε σε "χρυσή" αλλαγή για την ομάδα της Δανίας καθώς μπήκε στο ματς στο 85' και στο 89' με κεφαλιά μετά από κόρνερ από τα αριστερά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και να ακολουθήσουν ξέφρενοι πανηγυρισμοί.

Η ομάδα της Δανίας κράτησε στα έξι λεπτά των καθυστερήσεων το υπέρ της σκορ και το σφύριγμα της λήξης τη βρήκε νικήτρια.