ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ουρουγουάη - Αργεντινή 0-1: Τρίποντο για αλμπισελέστε με υπέροχο γκολ από Ντι Μαρία

Ο Άνχελ Ντι Μαρία πανηγυρίζει γκολ του με την Αργεντινή κόντρα στην Ουρουγουάη για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2021 | 12 Νοεμβρίου 2021 @2021 ERNESTO RYAN/POOL VIA AP IMAGES

Η Αργεντινή επιβλήθηκε 1-0 της Ουρουγουάης στο Μοντεβιδέο χάρη σε ένα εξαιρετικό γκολ του Άνχελ Ντι Μαρία και έκανε ένα ακόμα βήμα για την πρόκριση στο Μουντιάλ στο Κατάρ, διευρύνοντας παράλληλα το εκπληκτικό αήττητο σερί της στα 26 ματς.

Ο Λιονέλ Μέσι ήταν στον πάγκο των αναπληρωματικών στο ξεκίνημα (προερχόταν από τραυματισμό που τον είχε αφήσει εκτός από τα δύο τελευταία ματς της Παρί) και μπήκε μόλις στο 76ο λεπτό, ωστόσο η Αργεντινή τα κατάφερε στην εκτός έδρας αποστολή της στην Ουρουγουάη, με την πρωταθλήτρια της Νοτίου Αμερικής να υποτάσσει με 1-0 την σελέστε χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Άνχελ Ντι Μαρία.

Αυτό ήρθε μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Ντιμπάλα να κλέβει τη μπάλα από τον Πικέκες στο ύψος της μεγάλης περιοχής των γηπεδούχων και να τροφοδοτεί από τα δεξιά τον Ντι Μαρία, για να κάνει εκείνος ένα εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ με το αριστερό και να στείλει τη μπάλα συστημένη στο δεξί παράθυρο της εστίας του Μουσλέρα.

Το 1-0 για την αλμπισελέστε έμεινε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τους Ουρουγουανούς από την πλευρά τους να έχουν μία καλή στιγμή λίγο πριν το γκολ, με τον Σουάρες να υποχρεώνει τον Μαρτίνες σε δύσκολη επέμβαση σε τετ α τετ τους και να έχει και προσπάθεια που σταμάτησε στο δοκάρι με τη συμπλήρωση του ημιώρου.

Ο Λιονέλ Μέσι με τη φανέλα της Αργεντινής σε αγώνα κόντρα στην Ουρουγουάη | 12 Νοεμβρίου 2021 @2021 MATILDE CAMPODONICO/POOL VIA AP IMAGES

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο γκολκίπερ είχαν περισσότερη δουλειά όμως το γκολ δεν ήρθε και εκείνη που το πλήρωσε ήταν η Ουρουγουάη, που μετράει μάλιστα μόλις δύο γκολ στο ενεργητικό της στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.

Στον αντίποδα η Αργεντινή διεύρυνε σε 26 ματς το εκπληκτικό αήττητο σερί που μετράει την τελευταία διετία και μετράει αντίστροφα για να κλειδώσει και μαθηματικά την πρόκριση στο Μουντιάλ του 2022 στα γήπεδα του Κατάρ.

Και αυτό γιατί έφτασε στους 28 πόντους και είναι στη 2η θέση του ομίλου της ζώνης της Λατινικής Αμερικής, έξι πίσω από την Βραζιλία που έγινε την περασμένη Πέμπτη η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε την πρόκριση στα τελικά, με την Ουρουγουάη από την πλευρά της να είναι 4η με 16 βαθμούς, όσους έχουν και οι Χιλή και Κολομβία (οι 4 πρώτες προκρίνονται απευθείας και η 5η δίνει αγώνα μπαράζ).

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Μουσλέρα, Κάσερες, Χιμένες, Γκοντίν, Πικέρες, Τορέιρα, Νάντες (81' Γκοριαράν), Βεσίνο (64' Άλβαρες), Μπεντανκούρ (76' Αραμπάρι), Ροντρίγκες (46' Τόρες), Σουάρες

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε.Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πάουλ (81' Παλάσιος), Ροντρίγκες, Λο Σέλσο (76' Μέσι), Ντι Μαρία (55' Α.Κορέα), Λ.Μαρτίνες (55' Γκόμες), Ντιμπάλα (46' Χ.Κορέα)