SERIE A

Ουντινέζε - Ρόμα 1-2: Οι Ρωμαίοι πήραν το διπλό στο ματς που συνεχίστηκε από το 71' και έμειναν σε τροχιά Champions League

Roma's Bryan Cristante celebrates after scoring his side's fifth goal during a Serie A soccer match between Roma and Empoli, at Rome's Olympic stadium, Sunday, Sept. 17, 2023. (AP Photo/Alessandra Tarantino)
Ο Κριστάντε πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε με τη φανέλα της Ρόμα @ 2023 ALESSANDRA TARANTINO / AP IMAGES

Το παιχνίδι μεταξύ της Ουντινέζε και της Ρόμα συνεχίστηκε 11 μέρες μετά λόγω της κατάρρευσης του Εντικά, με τους Ρωμαίους να πετυχαίνουν γκολ στο 90+5' και να επικρατούν με 2-1.

Ο αγώνας της Ουντινέζε με τη Ρόμα ξεκίνησε στις 14 Απριλίου, ωστόσο διεκόπη στο 71ο λεπτό, καθώς ο Εντικά κατέρρευσε στον αγωνιστικό χώρο και αποφασίστηκε να διακοπεί το ματς. Το σημαντικότερο φυσικά είναι ότι ο 24χρονος ακραίος αμυντικός πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο, χωρίς να έχει επιπλοκή η υγεία του.

Ο αγώνας συνεχίστηκε 11 μέρες μετά από το 71ο λεπτό με το σκορ στο 1-1 με τη Ρόμα να πετυχαίνει και δεύτερο γκολ στο 90+5' με την κεφαλιά του Μπριάν Κριστάντε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντιμπάλα και να φεύγουν με το διπλό από το Ούντινε.

Η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι έφτασε τους 58 βαθμούς, παρέμεινε στην πέμπτη θέση και σε τροχιά Champions League, ούσα στο +4 από την Αταλάντα με παιχνίδι περισσότερο.

Οι ενδεκάδες με τις οποίες συνέχισαν οι δύο ομάδες:

• ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Οκόγιε, Πέρεζ, Μπίγιολ, Κρίστενσεν, Φερέιρα, Σάμαρτζιτς, Ουάλας, Παγιέρο, Ζεμούρα, Περέιρα, Λούκα
  • ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Κάρσντορπ, Κριστάντε, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα, Ανχελίνιο, Πελεγκρίνι, Μαντσίνι, Ντιμπάλα, Αζμούν, Είμπραχαμ.

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Λάτσιο - Σαλερνιτάνα 4-1 (7', 35' Άντερσον, 14' Βεσίνο, 87' Ίσακσον / 16' Τσαουνά)
  • Λέτσε - Έμπολι 1-0 (89' Σανσόνε)
  • Τορίνο - Γιουβέντους 0-0
  • Μπολόνια - Μόντσα 0-0
  • Νάπολι - Φροζινόνε 2-2 (16' Πολιτάνο, 63' Όσιμεν / 50' 73' Κεντίρα)
  • Σασουόλο - Μίλαν 3-3 (4' Πιναμόντι, 10', 53' Λοριεντέ / 14' Λεάο, 59' Γιόβιτς, 84' Οκαφόρ)
  • Ουντινέζε - Ρόμα 1-2 (23' Περέιρα - 64' Λουκάκου, 90+5' Κριστάντε)
  • Ίντερ - Κάλιαρι 2-1 (12' Τουράμ, 74' πέν. Τσαλχάνογλου / 64' Σομουρόντοβ)
  • Φιορεντίνα - Τζένοα 1-1 (54' Ικονέ / 42' πεν. Γκούντμουντσον)
  • Αταλάντα - Βερόνα 2-2 (13' Σκαμάκα, 18' Έντερσον / 57' Λάζοβιτς, 60' Νόσλιν)