SERIE A

Ουντινέζε - Μίλαν 2-3: Απάντησε στον ρατσισμό και απέδρασε στο 90+3'

Οι παίκτες της Μίλαν πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Φιορεντίνα για τη Serie A 2023-2024 στο "Τζιουζέπε Μεάτσα", Μιλάνο | Σάββατο 25 Νοεμβρίου 2023 © 2023/LUCA BRUNO/AP IMAGES

Το γκολ του Νοά Οκαφόρ στις καθυστερήσεις έδωσε στη Μίλαν τη νίκη με 3-2 επί της Ουντινέζε, σε αγώνα που διεκόπη για λίγα λεπτά λόγω ρατσιστικής επίθεσης στον Μάικ Μενιάν.

Η Μίλαν πήρε τεράστιας σημασίας νίκη στο Φρίουλι κόντρα στην Ουντινέζε με 3-2 για την 21η αγωνιστική της Serie A, σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά.

Όλα άρχισαν έπειτα από το γκολ του Ρούμπεν Λόφτους-Τσικ το 31ο λεπτό. Οπαδοί της Ουντινέζε άρχισαν να βρίζουν ρατσιστικά τον Μάικ Μενιάν, ο οποίος πρώτα ενημέρωσε τον διαιτητή και στη συνέχεια αποχώρησε από το χορτάρι, με συμπαίκτες του να τον ακολουθούν στα αποδυτήρια.

Το παιχνίδι διεκόπη για περίπου δέκα λεπτά και άρχισε ξανά με τον Μενιάν στον αγωνιστικό χώρο. Τα όσα συνέβησαν επηρέασαν τους "ροσονέρι", που δέχθηκαν δύο γκολ από τους Λάζαρ Σάμαρτζιτς και Φλοριάν Τοβέν και βρέθηκαν σε θέση κυνηγούν έπειτα από μία ώρα αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες, όμως όχι την αποτελεσματικότητα, γι' αυτό και ο Στεφάνο Πιόλι έριξε στο ματς τους Αλεσάντρο Φλορέντζι, Λούκα Γιόβιτς και Νοά Οκαφόρ. Στο 83' ο Σέρβος επιθετικός ισοφάρισε σε 2-2 και δέκα λεπτά αργότερα ο Ολιβιέ Ζιρού βρήκε τον Ελβετό φορ κι αυτός έδωσε "χρυσή" νίκη - απάντηση στην κερκίδα.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

• Ρόμα - Βερόνα 2-1 (19' Λουκάκου, 25' Πελεγκρίνι / 76' Φολονρούσο)
  • Ουντινέζε - Μίλαν 2-3 (42' Σάμαρτζιτς, 62' Τοβέν / 31' Λόφτους-Τσικ, 83' Γιόβιτς, 90+3' Οκαφόρ)
  • 21/01 13:30 Φροζινόνε - Κάλιαρι
  • 21/01 16:00 Έμπολι - Μόντσα
  • 21/01 19:00 Σαλερνιτάνα - Τζένοα
  • 21/01 21:45 Λέτσε - Γιουβέντους
  • 14/02 20:00 Μπολόνια - Φιορεντίνα
  • 22/02 21:45 Τορίνο - Λάτσιο
  • 28/02 19:00 Σασουόλο - Νάπολι
  • 28/02 21:45 Ίντερ - Αταλάντα