ΜΙΛΑΝ

Ουντινέζε - Μίλαν 1-2: Με λυτρωτή τον Ιμπραχίμοβιτς στην κορυφή

Ο Ιμπραΐμοβιτς κάνει το 1-2 κόντρα στην Ουντινέζε με ανάποδο ψαλιδάκι.
Ο Ιμπραΐμοβιτς κάνει το 1-2 κόντρα στην Ουντινέζε ANDREA BRESSANUTTI/LAPRESSE VIA AP

Η Μίλαν πήρε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας 2-1 εκτός έδρας της Ουντινέζε. Λυτρωτής ήταν ο Ιμπραχίμοβιτς που σκόραρε στο 83ο λεπτό με εξαιρετικό τρόπο.

Η Μίλαν επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Ουντινέζε και με 16 πόντους βρίσκεται στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το σκορ άνοιξε στο 18ο λεπτό ο Κεσιέ. Μετά από εξαιρετικό κατέβασμα του Ιμπραχίμοβιτς έδωσε στον Κεσιέ, ο οποίος με το δεξί στην κίνηση έστειλε την μπάλα - χτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι - στα δίχτυα της εστίας που υπερασπίστηκε ο Χουάν Αγουστίν Μούσο.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο μετά την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Ροντρίγκο Ντε Πολ να ισοφαρίζει στο 48ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Λυτρωτής ήταν ο Ιμπραχίμοβιτς στο 83ο λεπτό, ο οποίος σημείωσε το τελικό 1-2 με ένα απίθανο γκολ, κάνοντας το ανάποδο ψαλίδι και δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Oυντινέζε (Γκότι): Μουσό, Στρίγκερ-Λάρσεν (82' Μπονιφάτσι), Μπεκάο, Ντε Μάιο, Σαμίρ, Ντε Πολ, Αρσλάν (Μακένγκο), Περέιρα, Πουσέτο, Οκακά, Ντεουλοφέου (71' Ουβεγιάν)

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Ερνάντες, Ρομανιόλι, Κγάερ, Καλάμπρια (71' Νταλότ), Κεσιέ, Μπενασέρ (57' Τονάλι), Λεαό (71' Ρέμπιτς), Τσαλχάνογλου (89' Κρούνιτς), Σέλμεκερς (57' Ντίας), Ιμπραχίμοβιτς