BUNDESLIGA

Ουνιόν - Βόλφσμπουργκ 2-0: Συνεχίζει την ακάθεκτη πορεία της και είναι ξανά μόνη πρώτη

Ο Τζόρνταν στην αναμέτρηση της Σάλκε - Ουνιόν
Ο Τζόρνταν στην αναμέτρηση της Σάλκε - Ουνιόν 2022 AP PHOTO/MARTIN MEISSNER

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε 2-0 της Βόλφσμπουργκ για την 7η αγωνιστική της Bundesliga, συνεχίζει να είναι αήττητη στο πρωτάθλημα και βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τζόρνταν (54') και Μπέκερ (77') τα γκολ.

Η Ουνιόν συνεχίζει την ακάθεκτη πορεία της στην Bundesliga. Επικράτησε 2-0 της Βόλφσμπουργκ και είναι ξανά μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας με 17 πόντους, ενώ φέτος δεν έχει ηττηθεί ακόμη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος ήταν αρκετά ισορροπημένο και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεχωρίσει. Ωστόσο στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους και απείλησαν την εστία των λύκων.

Στο 54ο λεπτό ο Τζόρνταν με όμορφη κεφαλιά, έπειτα από ασίστ του Μπέκερ κατάφερε να βάλει σε θέση οδηγού την Ουνιόν. Μάλιστα, ο Αμερικανός επιθετικός είχε ήδη χάσει σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Η Βόλφσμπουργκ προσπάθησε να απαντήσει, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Το ματς "κλείδωσε" ο Μπέκερ στο 77ο λεπτό. Υπήρξε και onfield review για ενδεχόμενο χεριού, όμως ο διαιτητής θεώρησε πως όλα ήταν κανονικά και το 2-0 ήταν γεγονός.