CHAMPIONS LEAGUE

Ουνιόν - Μπράγκα 2-3: Το γκολ του Κάστρο στο 90+4' ολοκλήρωσε την απίθανη ανατροπή

Οι παίκτες της Μπράγκα πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Ουνιόν για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο Ολυμιπακό Στάδιο Βερολίνου | Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2023 © 2023/MARKUS SCHREIBER/AP IMAGES

Το γκολ του Αντρέ Κάστρο έξω από την περιοχή ολοκλήρωσε την επιστροφή της Μπράγκα στο παιχνίδι και της έδωσε τη νίκη 3-2 απέναντι στην Ουνιόν στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου για τον 3ο όμιλο του Champions League.

Η Μπράγκα βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ στο Βερολίνο, όμως επέστρεψε και με γκολ του Αντρέ Κάστρο στις καθυστερήσεις πήρε τη νίκη 3-2 απέναντι στην Ουνιόν στο Ολυμπιακό Στάδιο για τον 3ο όμιλο του Champions League.

Οι Πορτογάλοι είχαν κλείσει τους Γερμανούς στο γήπεδό τους στο 1ο μέρος, όμως υπολόγιζαν χωρίς την ταχύτητα του Σεράλντο Μπέκερ. Ο επιθετικός από το Σουρινάμε βγήκε δύο φορες στην κόντρα απέναντι στην ανοιχτή άμυνα της Μπράγκα και νίκησε τον Ματέους, δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στο σκορ στην ομάδα του.

Η... δικαίωση των κόπων των φιλοξενουμένων ήρθε στο τέλος του 1ου μέρους, όταν σε σουτ του Ρικάρντο Όρντα και επέμβαση του Φρέντρικ Ρένοβ, ο Σικού Νιακατέ πήρε το ριμπάουντ και μείωσε το σκορ.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ένα εκπληκτικό σουτ του Μπρούμα έξω από την περιοχή έφερε την ισοφάριση για τους φιλοξενουμένους και πάγωσε το κατάμεστο Ολυμπιακό Στάδιο της γερμανικής πρωτεύουσας.

Η κατοχή ισορρόπησε έπειτα από το 2-2, όμως οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τις καλύτερες φάσεις, αλλά να μην καταφέρνουν να τις μετουσιώσουν σε γκολ Ο Μπέκερ θα μπορούσε να είχε σημειώσει χατ τρικ αν ήταν πιο εύστοχος, με τον Αρτούρ Ζόρζε να προσπαθεί να φυλάξει τα μετόπισθεν και να βάζει στον αγώνα αμυντικούς.

Από τη στιγμή που η Ουνιόν δεν μπορούσε να σκοράρει, όλα έδειχναν ότι ο αγώνας θα έληγε ισόπαλος. Ένα άλλο σουτ της Μπράγκα εκτός περιοχής όμως, από τον Αντρέ Κάστρο αυτήν τη φορά, θα έκρινε το τελικό αποτέλεσμα με το 3-2 να γίνεται στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και τους φιλοξενούμενους να ρίχνουν στο καναβάτσο την Ουνιόν.

• ΟΥΝΙΟΝ: Ρένοβ, Ντόεκι, Μπονούτσι, Λέιτε, Γιουράνοβιτς, Χάμπερερ (81' Άαρονσον), Κραλ, Τουσάρ (63' Λαϊντουνί), Γκόζενς (86' Ρουσιγιόν), Μπέκερ, Μπέρενς (63' Φόλαντ)
  • ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Μέντες (86' Κάστρο), Σαατσί, Νιακατέ, Μπόρχα (73' Μαρίν), Σαλασάρ (73' Μουτίνιο), Ρ. Όρτα (83' Καρβάλιο), Αλ Μουσρατί, Μπρούμα, Μπανζά, Τζαλό (84' Ρουίθ)

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο

• Ουνιόν - Μπράγκα 2-3 (30', 37' Μπέκερ / 41' Νιακατέ, 51' Μπρούμα, 90+4' Κάστρο)
  • 03/10 22:00 Νάπολι - Ρεάλ