BUNDESLIGA

Ουνιόν - Λειψία 0-3: Ξέσπασε στο τέλος για τη δεύτερη νίκη της

Οι παίκτες της Λειψίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπάγερν για το DFL-Supercup 2023 στην "Άλιαντς Αρένα", Μόναχο | Σάββατο 12 Αυγούστου 2023 © 2023/MATTHIAS SCHRADER/AP IMAGES

Η Λειψία βρήκε δύο γκολ στο τέλος με τον Μπένιαμιν Σέσκο και διέλυσε με 3-0 την Ουνιόν στο Βερολίνο, πιάνοντάς την στους 6 βαθμούς στην Bundesliga.

Η Λειψία επιβλήθηκε με 3-0 της Ουνιόν στο Βερολίνο για την 3η αγωνιστική της Bundesliga και την έπιασε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στην ισοβαθμία με ακόμα τέσσερις ομάδες.

Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε ήταν καλύτερη έπειτα από τα πρώτα 15 λεπτά του αγώνα, όπου η Ουνιόν απείλησε με τον Κέβιν Φόλαντ. Το γκολ του Τσάβι Σίμονς στο 51' απένειμε δικαιοσύνη, όπως και ο διαιτητής που απέβαλε τον Φόλαντ με απευθείας κόκκινη στο 64', ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη των φιλοξενουμένων.

Η κίνηση ματ ήταν ο Μπένιαμον Σέσκο, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο 75' και ήταν αυτός που νίκησε δύο φορές τον Φρέντρικ Ρένοβ σε δύο λεπτά, έπειτα από ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις του Δανού τερματοφύλακα.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ - Χάιντενχαϊμ 2-2 (7' Μπραντ, 15' Πεν. Τζαν / 61' Ντινκτσί, 82' Πεν. Κλάιντιστ)
  • Άουγκσμπουργκ - Μπόχουμ 2-2 (35' Μπέλιο, 62' Ντεμίροβιτς / 45+3', 64' Ασάνο)
  • Λεβερκούζεν - Ντάρμστατ 5-1 (21', 61' Μπόνιφεϊς, 49' Παλάσιος, 67' Χόφμαν, 83' Χλόζεκ / 24' Βίλχελμσον)
  • Χόφενχαϊμ - Βόλφσμπουργκ 3-1 (45+2' Μπρουκς, 60' Μπάιερ, 74' Σκοβ / 36' Τομάς)
  • Βέρντερ - Μάιντς 4-0 (3' πέν. Ντουκς, 53' Στάγκε, 82' Μπιτενκούρτ, 83' Εντζινμά)
  • Στουτγκάρδη - Φράιμπουργκ 5-0 (8', 62' Φίριχ, 17', 19' Γκιρασί, 75' Μιγιότ)
  • Γκλάντμπαχ - Μπάγερν 1-2 (30' Ιτακούρα / 58' Σανέ, 87' Τελ)
  • Άιντραχτ - Κολωνία 1-1 (87' Ενκουνκού / 43' πέν. Κάιντς)
  • Ουνιόν - Λειψία 0-3 (51' Σίμονς, 85', 87' Σέσκο)