LA LIGA

Οσασούνα - Ρεάλ 0-2: Δύο γκολ στο τέλος την κράτησαν στην κούρσα του τίτλου

Ο Φεντερίκο Βαλβέρδε της Ρεάλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Οσασούνα για τη La Liga 2022-2023 στο "Σαδάρ", Παμπλόνα | Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/ALVARO BARRIENTOS/AP IMAGES

Φεντερίκο Βαλβέρδε και Μάρκο Ασένσιο λύτρωσαν τη Ρεάλ στην Παμπλόνα με αντίπαλο την Οσασούνα και με το 2-0 τη διατήρησαν ζωντανή στη μάχη του τίτλου της La Liga.

Η Ρεάλ τα βρήκε σκούρα στην Παμπλόνα απέναντι στην Οσασούνα, όμως με ένα γκολ του Φεντερίκο Βαλβέρδε κι ένα του Μάρκο Ασένσιο στο τέλος κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-0 για την 22η αγωνιστική της La Liga.

Οι πρωταθλητές παρατάχθηκαν χωρίς τον Καρίμ Μπενζεμά και τους τραυματίες Τόνι Κρόος και Φερλάν Μεντί, με συνέπεια ο Κάρλο Αντσελότι να κάνει για άλλη μια φορά αλχημείες στην ενδεκάδα. Η Οσασούνα προέβαλε σθεναρή αντίσταση και κατάφερε να κρατήσει την ισορροπία και δη στο 1ο μέρος, διατηρώντας τους "μερένγκες" μακριά από την εστία του Σέρχιο Ερέρα.

Η μία καλή στιγμή της Ρεάλ και ο εκνευρισμός μεταξύ κυρίως του Βινίσιους με τους αντιπάλους του κράτησαν το 0-0 στο πρώτο 45λεπτο. Το 2ο μέρος άρχισε με παρόμοια εικόνα, αλλά τους παίκτες του Χακόμπα Αρασάτε λίγο πιο επιθετικούς.

Ο Τιμπό Κουρτουά απέκρουσε ένα καλό σουτ και γλίτωσε ένα γκολ χάρη στο δοκάρι στα μέσα του 2ου ημιχρόνου και η τιμωρία δεν άργησε. Στο 78' ο Βαλβέρδε πήρε την ασίστ από τον Βινίσιους κι άνοιξε το σκορ με πλασέ απ' το πέναλτι. Η Οσασούνα δεν βρήκε απάντηση και η Ρεάλ σημείωσε άλλα δύο γκολ στην αντεπίθεση. Εκείνο του Βινίσιους δεν μέτρησε λόγω οριακού οφσάιντ, το άλλο του Μάρκο Ασένσιο διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Ζιρόνα - Αλμερία 6-2 (8' Καστεγιάνος, 34' Τσιγκάνκοφ, 36' Ρικέλμε, 43' Ερνάντεθ, 77' Μαρτίν, 79' Στουάνι / 66' Ραμαζάνι, 81' Τουρέ)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Θέλτα 1-1 (5' Οϊαρθάμπαλ / 90+3' αυτ. Λε Νορμάν)
  • Μπέτις - Βαγιαδολίδ 2-1 (2' Χουάνμι, 45+4' πέν. Κανάλες / 30' Λάριν)
  • Μαγιόρκα - Βιγιαρεάλ 4-2 (20' Καντεγουέρε, 45', 56' Ροντρίγκεθ, 63' Μουρίκι / 43' Μοράλες, 50' Τσουκουέζε)
  • Οσασούνα - Ρεάλ 0-2 (78' Βαλβέρδε, 90+2' Ασένσιο)
  • 19/02 15:00 Έλτσε - Εσπανιόλ
  • 19/02 17:15 Ράγιο - Σεβίλλη
  • 19/02 19:30 Ατλέτικο - Αθλέτικ
  • 19/02 22:00 Μπαρτσελόνα - Κάντιθ
  • 20/02 22:00 Χετάφε - Βαλένθια