LA LIGA

Οσασούνα - Μπέτις 3-2: Οι Βάσκοι πλήγωσαν τα όνειρα των Ανδαλουσιανών για το Champions League

@2023 ALVARO BARRIENTOS/AP IMAGES

Η Μπέτις έψαχνε το τρίποντο στη Χώρα των Βάσκων για να πιάσει την Σοσιεδάδ στην 4η θέση όμως έφυγε με άδεια χέρια, με την Οσασούνα να πανηγυρίζει μία δίκαιη επικράτηση με 3-2 και να κλειδώνει την παραμονή στη μεγάλη κατηγορία.

Η Μπέτις κυνηγάει το Champions League μέσα από την κατάκτηση της 4ης προνομιούχου θέσης της βαθμολογίας της La Liga, όμως το απόγευμα του Σαββάτου (22/4) δέχτηκε ένα ισχυρό πλήγμα στην προσπάθεια που κάνει να φτάσει την Σοσιεδάδ.

Και αυτό γιατί δεν έπιασε καλή απόδοση και γνώρισε την ήττα στη Χώρα των Βάσκων, με την Οσασούνα να έχει και εκείνη μεγάλο κίνητρο παίζοντας για να αποκτήσει διψήφια διαφορά από τη γραμμή του υποβιβασμού και να επιβραβεύεται με τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι, που θα αγωνιστούν φέτος στον τελικό του Copa del Rey απέναντι στην Ρεάλ, ήταν σαρωτικοί στα πρώτα λεπτά και απέκτησαν προβάδισμα με 2-0 με τα γκολ του Μπούντιμιρ στο 6ο και στο 11ο λεπτό, με την Μπέτις να μειώνει προσωρινά με τον Μιράντα αλλά τους "ροχίγιος" να βρίσκουν και τρίτο γκολ στο εντυπωσιακό για αυτούς πρώτο μέρος με τον Μονκαγιόλα (41').

Το δεύτερο μέρος βρήκε την Μπέτις να "ξυπνάει", όταν όμως το έκανε ήταν αργά, με τον Ροντρίγκες να μειώνει σε 3-2 στο 70' αλλά αυτό να μην είναι αρκετό για να αποτρέψει την ήττα των βερδιμπλάνκος, με το φινάλε να βρίσκει την Οσασούνα να γιορτάζει ένα σπουδαίο τρίποντο που την εκτόξευσε στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα.

Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικής

• Εσπανιόλ - Κάντιθ 0-0
  • Οσασούνα - Μπέτις 3-2 (6' 11' Μπούντιμιρ, 41' Μονκαγιόλα / 16' Μιράντα, 70' Ροντρίγκες)
  • 22/04 17:15 Αλμερία - Αθλέτικ
  • 22/04 19:30 Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ράγιο Βαγεκάνο
  • 22/04 19:30 Βαγιαδολίδ - Ζιρόνα
  • 22/04 22:00 Ρεάλ - Θέλτα
  • 23/04 15:00 Έλτσε - Βαλένθια
  • 23/04 17:15 Μπαρτσελόνα - Ατλέτικο
  • 23/04 19:30 Μαγιόρκα - Χετάφε
  • 23/04 22:00 Σεβίλλη - Βιγιαρεάλ