Ολυμπιακός: Αυτά έχουν κάνει οι ερυθρόλευκοι σε πρεμιέρα ομίλων στο Champions League και το Europa League

Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί
Ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί EUROKINISSI SPORTS

Τι έχει κάνει ο Ολυμπιακός στις εντός έδρας πρεμιέρες τους σε ομίλους Champions League και Europa League τα τελευταία 27 χρόνια.

Ο Ολυμπιακός έχει συγκομιδή έξι νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και οκτώ ήττες στις εντός έδρας πρεμιέρες του σε φάση των ομίλων του Champions League και του Europa League τις τελευταίες σχεδόν τρεις δεκαετίες.

Συγκεκριμένα, οι "ερυθρόλευκοι" έχουν ξεκινήσει εντός έδρας τις προσπάθειές τους στους ομίλους 18 φορές τα τελευταία 27 χρόνια και θέλουν να φτάσουν στη νίκη απόψε με αντίπαλο την Φράιμπουργκ στο γεμάτο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» (Πέμπτη 21/9, COSMOTE SPORT 5HD, LIVE από το SPORT24).

Η πειραϊκή ομάδα στα τελευταία τέσσερα εντός έδρας ματς στις πρεμιέρες της σε φάση των ομίλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετράει δύο νίκες (1-0 τη Μαρσέιγ, 2-1 την Άντβερπ) και δύο ισοπαλίες (0-0 με τη Μπέτις, 2-2 με την Τότεναμ), ενώ η τελευταία της ήττα ήταν πριν από έξι χρόνια από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-3).

Αναλυτικά, οι εντός έδρας πρεμιέρες του Ολυμπιακού σε ομίλους:

Οι «ερυθρόλευκοι» την πρώτη τους σεζόν στο Champions League (1997-98) κέρδισαν 1-0 την Πόρτο με το ασύλληπτο μακρινό σουτ του Γιαννακόπουλου (6΄) στο ΟΑΚΑ, παρουσία 75.000 οπαδών τους.

Την περίοδο 1999-2000, οι κόκκινοι υποδέχθηκαν την Ρεάλ Μαδρίτης στο Ολυμπιακό Στάδιο για το Champions League, σε ένα ματς που έληξε ισόπαλο 3-3, με τον Ζιοβάνι να πετυχαίνει δύο γκολ (11΄, 64΄) και το τρίτο ο Ζάχοβιτς (67΄). Τη σεζόν 2001-02, η πειραϊκή ομάδα αντιμετώπισε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Champions League και ηττήθηκε (0-2) με δύο τέρματα που δέχτηκε στο τελευταίο 25λεπτο του αγώνα (66΄ Μπέκαμ, 82΄ Κόουλ).

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 6-2 την Μπάγερ Λεβερκούζεν στο γήπεδο της Ριζούπολης για το Champions League, την περίοδο 2002-03, με το χατ-τρικ του Τζόρτζεβιτς (44΄, 64΄, 73΄) και τα τέρματα των Κλάιν (αυτογκόλ), Γιαννακόπουλου (38΄) και Ζέτερμπεργκ (88΄).

Τη σεζόν 2005-06, οι «ερυθρόλευκοι» αντιμετώπισαν την Ρόζενμποργκ στο Καραϊσκάκη για το Champions League όπου ηττήθηκαν (1-3). Την περίοδο 2006-07, ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τη Βαλένθια στο Φάληρο για το Champions League γνωρίζοντας την ήττα (2-4), με το σκορ στο 2-2 μέχρι το 84΄.

Η πειραϊκή ομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τη Λάτσιο για το Champions League, στο κεκλεισμένων των θυρών γήπεδο Καραϊσκάκης τη σεζόν 2007-08 και δύο χρόνια μετά κέρδισε 1-0 την Άλκμααρ (2009-10) για την ίδια διοργάνωση, με το τέρμα του Τοροσίδη (79΄). Την περίοδο 2011-12, οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα από τη Μαρσέιγ (0-1) στο Φάληρο, ένα χρόνο μετά (2012-13) την ήττα από την Σάλκε (1-2) και ακολούθησε (2013-14) η ήττα από την Παρί Σεν Ζερμέν (1-4).

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-2 της Ατλέτικο Μαδρίτης στο Καραϊσκάκης για το Champions League τη σεζόν 2014-15, με τα γκολ των Μαζουακού (13΄), Αφελάι (31΄) και Μήτρογλου (73΄) και ένα χρόνο μετά (2015-16) ηττήθηκε από την Μπάγερν (0-3). Και δύο χρόνια αργότερα (2017-18), έχασε από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας (2-3).

Ακολούθησαν για την πειραϊκή ομάδα η ισοπαλία 0-0 με την Μπέτις για το Europa League την περίοδο 2018-19, όπως ισόπαλο 2-2 ήταν και το αποτέλεσμα κόντρα στην Τότεναμ για το ChampionsLeague τη σεζόν 2019-20. Και στη συνέχεια, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 1-0 της Μαρσέιγ με το γκολ του Χασάν (91΄) για το Champions League την περίοδο 2020-21 και επιβλήθηκαν 2-1 της Άντβερπ με τα τέρματα των Ελ Αραμπί (52΄) και Ρέαμπτσιουκ για το Europa League τη σεζόν 2021-22.

Πλέον, η σκυτάλη περνάει απόψε στον Ντιέγκο Μαρτίνεθ και στην καινούργια και φιλόδοξη ομάδα του Ολυμπιακού, που θέλει να κάμψει την αντίσταση της Φράιμπουργκ.